Názov výstavy Veci na stôl!! znie ako výzva, ale je to aj signál, že nepôjde o všednosti. Aké sú to veci? Sklenené? Naozaj uvidíme Knížaka v krehkej podobe?
Na výstave budú vystavené jednak sklenené objekty, ktoré sme spolu s Milanom Knížákom vybrali z jeho nezrealizovaných návrhov v 80. rokoch a tiež niekoľko diel, ktoré vytvoril počas pobytu na Medzinárodnom sklárskom sympóziu Rona 2017. Mimochodom, to vraj bolo jediné umelecké sympózium, na ktorom sa v živote zúčastnil. Vystavujeme ale aj jeho staršie dizajnérske kresby a návrhy.
Tak to je milé, že na jedinom sympóziu bol práve u nás. No výstav máva veľa, čo pre neho znamená táto? Je niečím zvláštna?
Milan Knížák mal vo svojom živote naozaj obrovské množstvo výstav, ale myslím si, že pre neho bolo naozaj radostné, že sme do skla zrealizovali jeho staré návrhy. Bol nadšený, keď som mu tieto veci priniesol. A sú naozaj zaujímavé – nadčasové a (na Knížáka) prekvapujúco minimalistické.
Vy ste sa na príprave výstavy podieľali kurátorsky aj architektonickým riešením. Nemal námietky? Poznáte sa s umelcom dobre? Zdá sa dosť neprístupný a je aj obletovaný. Čo vás dalo dokopy?
Poznáme sa od roku 2016, keď som začal pripravovať Medzinárodné sklárske sympózium Rona 2017. Kontakt na neho mi posunul kamarát Lukáš Jabůrek, vtedajší umelecký riaditeľ sklárne Moser. V tom období Knížák navrhol pre Moser niekoľko výnimočných objektov a keď som ho oslovil, neváhal, pripravil si niekoľko projektov a na sympózium prišiel. Odvtedy sa stretávame vždy, keď som v Prahe.
A čo je nové v Lednických Rovniach? Naposledy sme hovorili o problémoch s výrobou skla. Teraz všetko klape?
Situácia v skle je na celom svete už dlhšiu dobu zložitá – pre všetky sklárne. Ale našťastie skláreň Rona patrí medzi svetovú špičku. V samotných Lednických Rovniach sa vďaka projektu Granty EHP a Nórska nedávno zrekonštruoval historický park, ktorý je naozaj nádherný a ktorý sa oplatí navštíviť. Súčasťou parku sú umelecké diela dvoch nórskych umelkýň a ambíciou je postupne do parku umiestňovať diela súčasných umelcov. Ďalším zaujímavým umeleckým dielom sú vitráže v oknách veže zrúcaniny barokového kostola, ktoré boli vytvorené podľa návrhov maliara Laca Terena.
Okrem galérie je v Lednických Rovniach aj múzeum skla. Aké obdobie mapuje?
Samotné múzeum skla, ktorého súčasťou je Rona Gallery a kde je výstava Milana Knížáka, nedávno prešlo rekonštrukciou interiéru. Návštevník sa môže zoznámiť s históriou sklárne Rona od jej založenia v roku 1892 až po súčasnosť.