Alma Mahlerová bola osudová žena umelcov prvej polovice 20. storočia

Alma Mahlerová, ktorá zomrela 11. decembra 1964 vo veku 85 rokov, je považovaná za najväčšiu femme fatale prvej polovice 20. storočia, pre mnohých umelcov bola múzou, pre ich partnerky naopak pohromou. Bola manželkou skladateľa Gustava Mahlera, architekta Waltera Gropia a spisovateľa Franza Werfela, žila s maliarom Oskarom Kokoschkom.

11.12.2024 07:00
Alma Mahler Foto:
Alma Mahlerová na snímke z roku 1915.
debata

Ctiteľov z radov prominentov ale jej životom prešlo viac. Vo svojej dobe cenená skladateľka, ktorá v mladosti platila za najkrajšie dievča Viedne, bola príťažlivá, vzdelaná a značne hudobne aj výtvarne nadaná. Podľa historikov ale Alma najmä výborne ovládala aj umenie ovládať mužov a byť nimi milovaná.

Narodila sa v auguste 1879 ako Alma Schindlerová vo viedenskej umeleckej rodine, jej otec bol uznávaným maliarom-krajinárom, matka speváčkou a herečkou. Už v čase dospievania začala priťahovať najmä zrelších mužov, napríklad rodinného priateľa, riaditeľa Burgtheatru Maxa Burckharda, vtedy už slávneho maliara Gustava Klimta či hudobného skladateľa Alexandra von Zemlinského.

Potom sa ale v novembri 1901 zoznámila s Mahlerom, ktorý bol vtedy riaditeľom viedenskej opery. Tento rodák z židovskej rodiny z Kaliští pri Humpolci, ktorý už skôr prestúpil na katolícku vieru, bol o 19 rokov starší a menší ako Alma.

caravaggio, Riccardo Scamarcio Čítajte viac Do kín prišli nepokojní géniovia - Caravaggio, Alma aj Oskar. Hrá tu Táňa Pauhofová aj Isabelle Hupert

„Máš jedinú úlohu: Urobiť ma šťastným,“ napísal jej dvoriaci sa Mahler. Vzali sa v marci 1902 a mali spolu dve dcéry, dospelosti sa ale dožila len Anna, ktorá sa stala sochárkou.

Manželia sa ale časom odcudzili, úlohu v tom hrala aj smrť staršej dcéry, a Alma sa v lete 1910 v kúpeľoch zoznámila s Walterom Gropiom. O štyri roky mladšia budúca hviezda architektúry a zakladateľ Bauhausu sa stal jej milencom. Mahler sa tým trápil až do svojej smrti v máji 1911. Alma dostala vdovský dôchodok, svoje umelecké ambície už nerozvírila a starala sa o Mahlerov odkaz.

Po búrlivom vzťahu s maliarom židovského pôvodu Oskarom Kokoschkom, ktorý vtedy vytvoril jedno zo svojich najlepších diel Veterná nevesta, sa Alma v roku 1915 vydala za svojho skoršieho milenca Gropia. V roku 1916 sa jej narodila dcéra Manon.

Ani Walterovi Gropiovi ale nebola Alma verná, očaril ju totiž ďalší umelec, pražský rodák nemecko-židovského pôvodu, básnik a prozaik Franz Werfel, mladší o 11 rokov. Alma bola už po siedmy raz tehotná, v roku 1918 sa jej predčasne narodil chlapček Martin, ktorého otcom bol asi Werfel a ktorý ale čoskoro zomrel.

Nadhera zivota film Čítajte viac Kafka s Dorou Diamantovou spoznal nádheru života

Až deväť rokov po rozvode s Gropiom sa v roku 1929 stala Werfelovou manželkou, mala vtedy už 50 rokov. Po anšluse Rakúska v roku 1938 utiekli manželia do Francúzska, odkiaľ sa potom v roku 1940 cez Španielsko a Portugalsko dostali do USA. Usadili sa v Kalifornii, v roku 1942 potom Werfel slávil veľký úspech s románom Pieseň o Bernadette.

Chorý spisovateľ ale v roku 1945 vo veku iba 55 rokov zomrel. Alma mala vtedy 66 rokov, mala za sebou tri manželstvá, bezpočet mileneckých vzťahov – a tiež smrť troch zo štyroch svojich detí. Presťahovala sa z Los Angeles do New Yorku, kde ju nazývali „veľká vdova“ či „vdova štyroch umení“.

Žila sama a písala memoáre, pamäti Môj život ale výrazne upravila a preškrtala. Keď pred smrťou rekapitulovala svoj život a vzťahy, tak si podľa pamätníkov uvedomila, že vraj nikdy veľmi nemilovala Mahlerovu hudbu, príliš sa nezaujímala o Werfelovu tvorbu a veľmi nerozumela Gropiovej architektúre. Údajne len Kokoschkove obrazy jej neboli ľahostajné.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #umenie #Alma Mahlerová