Ako vznikol koncept PARAgrafík?
Nápad som dostal vo februári 2021, keď bola práve pandémia. S kapelou sme nemohli chodiť hrávať a premýšľali sme, ako by sme si to mohli aspoň čiastočne vynahradiť. Vtedy mi napadol tento projekt PARAgrafík, aj keď ešte v malom. Inšpiroval ma Palko Bartoš so svojou Bratiskou, oni robili takéto printy už predtým. Bol aj jedným z autorov prvej série PARAgrafík. Oslovili sme našich kamarátov, s ktorými sme sa poznali, a ktorí boli fanúšikmi Pary. V júni 2021 tak vznikla prvá séria, ktorá mala taký úspech, že sme zostali milo prekvapení. Ľuďom sa páčilo prepojenie hudobného umenia s tým vizuálnym. Potom sa to rozbehlo. Začali sme to spájať aj s dobročinnosťou, vyzbierané peniaze sme použili vždy na nejakú inú dobrú vec. V roku 2022 sme napríklad podporili Iniciatívu Inakosť. Dokopy sme už darovali takmer 20-tisíc eur.
Akí umelci sa zapojili do prvého ročníka?
Bol tam Martin Jenča, alias Žltý, spomínaný Palko Bartoš, Dominika Žáková, Ové Pictures, Miška Chmeličková, Andrej Dúbravský a Ivana Šáteková. S Laskym sme veľmi zameraní na numerológiu, a keďže sme mali sedem albumov, vytypovali sme si siedmich umelcov. Dali sme im na výber, každý z nich mal jeden album, z ktorého si vybral jeden citát. Grafík vtedy vzniklo 77, dátum a čas spustenia bol 6. 6. 2021, 6 hodín a 66 minút.
Ako projekt pokračoval?
Do druhého ročníka sa už zapojilo desať umelcov. Keďže mali PARAgrafiky taký ohlas, chceli sme využiť ich potenciál. Medzi umelcami bol opäť Andrej Dúbravský, ktorý sa spolu s Katkou Janečkovou vypredal za niekoľko hodín. Ďalej tam bol Marek Ormandík, Matúš Maťátko či Shooty. Dokopy sa do projektu za tie roky zapojilo vyše 30 umelcov. Keď sme sa nimi potom rozprávali, hovorili nám, že sú milo prekvapení, projekt sa im veľmi páčil a hovorili o tom aj medzi sebou. Keď som o rok oslovil ďalších umelcov, už o tom od tých predchádzajúcich vedeli. Takže spätná väzba bola skvelá, mal som dobrý pocit z toho, že to na nich zanechalo pozitívny dojem.
Ako prebiehala samotná výroba grafík?
Už od úplného začiatku spolupracujeme s Pictonicou, s Petrom Anderovským, ktorý je veľký profesionál. Proces je jednoduchý. Dodáme mu materiál, či už v elektronickej podobe, keďže niektorí umelci tvoria na tablete, alebo na plátne, ktorý pán Anderovský naskenuje. Natália Šimonová maľovala farbami, ktoré vytvárajú prirodzený 3D efekt – toto dielo neskenoval, ale špeciálne ho nafotil, aby tam bolo vidieť tiene. Naozaj to vyzerá, akoby tam bola nanesená farba. Keď to celé spracuje, pošle nám náhľady, či je to v poriadku. Zároveň vyberie značkový papier Hahnemühle, ktorý je veľmi kvalitný, drahý a vydrží až 400 rokov. Rôzne druhy tohto papiera napasuje na konkrétne diela, podľa ich štruktúry. Potom sa tlačia špeciálnou technológiou – nejde o klasickú atramentovú tlačiareň, ale o pigmentovú tlač s názvom Fine Art Print. Na výsledku je potom vidieť, že ide o ručnú prácu.
Tento rok ste sa rozhodli podporiť poradenské centrum Alej. Čo ovplyvnilo vašu voľbu?
Už v auguste vyberáme umelcov a v septembri-októbri premýšľame nad tým, akej organizácii chceme pomôcť. Nejde teda o spontánne rozhodnutie. V hľadáčiku sme mali viacero organizácií, bolo ich okolo desať. Mali sme v merku témy ako Ukrajina či ľudia bez domova. V takýchto prípadoch sa však bavíme o iných peniazoch – vieme, že nedokážeme pomôcť státisícmi eur. Preto sme sa chceli zamerať na menšiu organizáciu, ktorej to výrazne pomôže, aj keby to bolo len päťtisíc. Takisto to trochu, bohužiaľ, reflektuje súčasnú dobu – ako sa správame k ženám. Zhodli sme sa preto na tom, že by bolo dobré dať do povedomia organizáciu, ktorá pomáha týraným ženám. Oslovili sme zakladateľky tohto združenia, porozprávali sme sa, boli veľmi milé a vďačné. Nakoniec sme sa po niekoľkotýždňovom radení zhodli práve na Aleji. Chceme podporiť týrané ženy, aby mali kam ísť a aby mohli využiť služby tohto poradenského centra.
Tento rok opäť ponúkate aj špeciálny Para rozvoz. Ako funguje?
Budeme ho realizovať posledný víkend pred Vianocami. Ten, kto si objedná PARAgrafiku ešte do tohto víkendu, bude zaradený do žrebovania. Tiež ide o môj nápad, prvýkrát sa takýto rozvoz uskutočnil v roku 2013. Je to jednoduchá vec, ktorá si však vyžaduje takého frontmana, ktorý je ochotný sa na niečo také podujať. Chceme spraviť radosť fanúšikom, ktorí sa potešia, že im vec, ktorú si u nás objednali, prinesie spevák z ich obľúbenej kapely priamo domov. Je to veľmi banálna myšlienka, ale neviem, či iná kapela robí čosi podobné. Pre nás je to maličkosť, spraviť si s Laskym dvojdňový roadtrip, ale pre fanúšikov to má veľký zmysel. Je to pre nás zároveň príjemná činnosť, keďže teraz už nemáme koncerty. Tento rok ideme ja, Lasky, kameraman Viktor Cicko a technik Jakub Ryban, ktorý nám robí vodiča. Sme super kamoši, takže budeme mať zábavu na dva dni, a zároveň sa zblížime s našimi fanúšikmi.
Čítajte viac Aj pre bubeníkov platí, že šou musí pokračovať. Svoje schopnosti predviedli na Besiedke drummerovKoľkých vylosujete?
Väčšinou to je 10–15 ľudí na jeden deň, takže teoreticky okolo 20–30. Veľmi to však závisí od našej kapacity. Slovensko síce prejdeme pomerne rýchlo, ale u každého výhercu sa zastavíme, niektorí nás pozvú na kávu… Keď ich budeme losovať a uvidíme, že jeden je z Košíc, ďalší z Prešova a bude tam ešte nejaký osamotený fanúšik z Michaloviec, veľmi radi ho tam aj umelo doplníme. Budeme sa tešiť, že sme na východe, a spravíme si ešte zastávku navyše, aby sme niekomu urobili radosť.
Plánujete v PARAgrafikách pokračovať?
Nevieme, do akej miery má efekt robiť to ešte piatykrát. Teraz sme mali nový album s textami, ktoré sú silné a mohli sme z nich vybrať pekné verše, ktoré sa dajú krásne ilustrovať. Na budúci rok budeme mať asi jednu-dve nové pesničky. Ak by to bolo na mne, určite by som to urobil. Je to pekná vec, s ktorou už máme skúsenosť, a môžeme ňou podporiť dobrú vec. Musíme si to však odhlasovať v kapele. Zároveň budeme mať takto pred Vianocami 30 rokov, takže sa sústredíme na toto výročie. Uvidíme, ako si rozložíme sily.