Dokedy bude umenie potrebovať ruky?

Provereno, min net. Hlása tabuľa pripomínajúcu koniec druhej svetovej vojny na jednom z banskobystrických domov. Spomienka na to, že vojak občas neničí, ale zachraňuje ľudské životy. V roku 2007, na jednom z pravidelných stretnutí v cukrárni, dotvorili Jaroslav Košš a Július Koller tento nápis ďalšími: Provereno, gaza net. Provereno, nefty net. Provereno, isskustva net.

18.09.2012 07:00
orientacia Výstava R.O.V. N.... Foto:
Výstava R.O.V. N. A.K.Á.O.R.I.E.N.T.Á.C.I.A. predstavuje autorský projekt Jaroslava Košša a Vincenta Gajdošíka.
debata

„Táto trojčlenka je dnes čím ďalej aktuálnejšia. A do budúcna bude asi riadiacou jednotkou mnohých kultúrnych, možno aj umeleckých operácií na Slovensku. Nanovo smerujeme ku kultúrnemu vazalstvu, ktoré nebude podporené tankami, ale niečím iným,“ povedal výtvarník Jaroslav Košš. S kolegom Vincentom Gajdošíkom vytvoril projekt pre bratislavskú Galériu Statua. Nazval ho R.O.V. N. A.K.Á.O.R.I.E­.N.T.Á.C.I.A. Výstavu otvára práve objekt s nápismi v ruštine.

„V spolupráci, alebo lepšie povedané v komentovanom spoluautorstve výtvarníkov – rovesníkov a kamarátov – mapuje výstava dlhoročné prekrývanie ich životných dráh, osobných skúseností a názorov,“ spomenula kurátorka Xénia Lettrichová a pokračovala: „Obaja analyticky reagujú na udalosti okolo nás. Počnúc vzťahom ľudí k životnému prostrediu a nemateriálnym hodnotám, cez hodnotenie vývoja a kvality súčasného slovenského výtvarného umenia, až k aktuálnym problémom našej súčasnosti“.

Červenú kapotu auta zdobí nápis Slovakia Motors. Pod ním symbol troch vrchov, na ktorých stojí trojkríž. „Je to aktuálna vec. Tri automobilky prakticky držia náš hrubý domáci aj vývozný produkt. Keby sme ich nemali, dopadneme horšie ako Slovinsko alebo Írsko. Vďaka bohu, že ich tu máme. Slovakia Motors je nový ekonomický názov tohto priestoru, ktorý držia na šróboch do krajiny zamontované tri výrobné haly. A to je celá pýcha nášho ekonomického zázraku,“ vysvetlil výtvarník.

Oko návštevníka pritiahne aj text na hárku papiera. „O soche: Vlastencom si vtedy, keď z dvoch zlodejov, ktorí rovnakým spôsobom okrádajú tvoju krajinu, uprednostníš toho domáceho. Národne orientovaný si vtedy, keď z domácich zlodejov, rozkrádajúcich vlastnú krajinu, uprednostníš toho, ktorý kradne tak dobre, že mu za to raz postavíš sochu v bronze.“ Jednoznačné vyjadrenie umelca.

Druhej miestnosti dominujú ruky, vznášajúce sa vo vzduchu. Obkreslené, niektoré ofačované, iné zas vytŕčajúce z papiera. K tomu diaľkový ovládač, plošné spoje a iné technické záležitosti. „Je to manifest, že k umeniu už nebude treba ruky. Bude sa tvoriť cez rôzne elektronické a iné nástroje, na ktoré už pomaly v rámci bezdotykových kontaktov ich nebudeme potrebovať. Postupne sa ruky strácajú, ostávajú len čisté zavesené panely, čiže dochádza k splynutiu. Skutočné umenie musí vzniknúť v hlave. Otázne je, do akej miery budú dôležité aj ruky,“ dodal Jaroslav Košš.

Výstava R.O.V. N. A.K.Á.O.R.I.E­.N.T.Á.C.I.A., ktoré ponúka neobyčajné dobrodružstvo poznávania, bude v bratislavskej Galérii Statua do 25. septembra. Je z kategórie tých, ktoré rozhodne treba vidieť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba