Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) spolupracuje s viacerými strednými školami a z tejto spolupráce vznikajú jedinečné umelecké aj funkčné predmety, na ktoré by sme pokojne mohli pripnúť cenovku a ponúkať ich zákazníkom.
Výstava Presahy v Dizajn štúdiu ÚĽUV v Bratislave prezentuje kreativitu štyroch odborov Školy dizajnu.
Mamľas a udržateľná móda
Výstava Presahy v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej ulici v Bratislave prezentuje kreativitu štyroch odborov Školy dizajnu. Návrhy odevov s modrotlačou predstavia študenti odevného dizajnu. Logotypy, knihy, obaly a typografia zastupujú odbor grafický dizajn; úžitkové predmety do domácnosti vznikli v ateliéri priemyselného dizajnu. Do prameňov ľudovej slovesnosti načreli vo svojich ilustráciách žiaci odboru grafický a priestorový dizajn.
„Pre študentov je veľmi dôležité spoznávať vo výtvarnom svete korene, na tejto výstave najlepšie odráža paralelu medzi tradičnými remeslami a moderným človekom logotyp k 80. výročiu ÚĽUV-u a textil s využitím tradičných materiálov a techník. Študenti museli bádať, ako tie remeslá vyzerajú, odhaliť rukopis výrobcov a pretaviť inšpirácie do dnešnej podoby,“ hovorí Braňo Gajdoš zo Školy dizajnu.
Na výstave sa stretáva moderný odev inšpirovaný ľudovým, výrobky z dreva aj fantastické zvieratá s názorným zobrazením írečitých slovenských výrazov pre mnohé ľudské vlastnosti a charaktery. Vďaka nim sa dozvieme, ako môže vyzerať taký mamľas, darebák či bosorák, alebo jazyčnica v predstavách dnešnej mladej generácie. Autorské ilustrácie návštevníkov nabádajú zamyslieť sa nad rozmanitosťou a zvučnosťou slovenského jazyka. Študenti sa prezentujú tiež sériou ilustrovaných postavičiek s rozprávkovými motívmi, stvárnenými súčasným digitálnym výtvarným štýlom „pixel art“. Okrem toho žiaci odboru grafický dizajn nanovo pracovali s tradičným logom ÚĽUV-u a k jeho 80. výročiu vytvorili nové návrhy aj s aplikáciou na reklamné predmety. Na výstave sa pochvália aj inými školskými zadaniami, upútajú ich prototypy návrhov obalov potravín.

Frekventanti odboru odevný dizajn vytvárali modely a doplnky inšpirované tradičnými ľudovými textilnými technikami či odevnými prvkami. Modrotlačové nohavice v modernom strihu a k tomu perfektne sediaci top, letné vychádzkové šaty pripomínajúce niekdajší spodný odev a pásom v tvare korzetu a háčkovaná taška na fľašu s vodou krížom cez plece. Alebo vkusný látkový chlebník na stôl z modrotlače. Vyrobené sú z tradičných materiálov – modrotlačového, vlneného a ľanového plátna, s využitím rôznych textilných techník, ako napr. výšivka či háčkovanie. Tie dodali výrobkom autentický charakter. Všetky vystavené modely vznikli počas jediného týždňa na workshope, mladým tvorcom pomáhala rozvíjať ich prvotné inšpirácie dizajnérka Júlia Šmidáková, aby ich doviedli až finálnych diel, ktoré teraz možno vidieť na výstave.

S háčkovaním sa pohrala Dominika Drozd, tretiačka na odevnom dizajne. Ako sa jej pracovalo s tradičnými materiálmi? „Bolo pre mňa zaujímavé čerpať inšpirácie z našej tradičnej kultúry a histórie. Vo voľnom čase sa venujem háčkovaniu, takže techniku poznám, a užila som si to. Niektorí spolužiaci sa venovali zasa výšivke,“ hovorí. S ľanom sa podľa nej veľmi dobre pracuje a prírodné materiály predstavujú udržateľnú módu, strihy sú jednoduché aj pre začiatočníkov, takže inšpirácia ľudovou odevnou kultúrou má budúcnosť. Pracovali v tíme s Tamarou Furmančokovou a Nikol Banášovou – druháčka, tretiačka a štvrtáčka. Ako však vznikol nápad vyrobiť práve tašku na fľašu s vodou, akú by v letných dňoch každý uvítal? „Mám psíka a keď s ním idem na prechádzku, nechcem si brať so sebou príliš veľa vecí – preto mi napadla práve taška na fľašu s vodou.“

Líška s vydrím chvostom
Vo výstavných priestoroch sa nenápadne medzi exponáty zamiešali aj rôzne fantastické bytosti, ktoré občas vyzerajú ako z fantasy filmu, a napriek svojej nezvyčajnosti pôsobia veľmi harmonicky. „Dostali sme zadanie spojiť dokopy najmenej tri zvieratá, ja som si vybrala líšku, hada, žraloka, vranu a vydru,“ vysvetľuje tretiačka z grafického dizajnu Simona Mikletičová. Skelet je z drôtu, vnútro vyplnené novinami a jej „líška“ vyzerá veľmi živo.

Funkčné produkty z odboru priemyselného dizajnu kombinujú remeselný prístup a udržateľné prírodné materiály. Vo vystavenej kolekcii nájdeme dizajnový príbor s ohľadom na ergonómiu úchopu, sedenie vo voľnej dispozícii aj prísne bezodpadový produkt „sadni si na dvojmetrovú dosku“.
„ÚĽUV spolupracuje s mnohými školami, hlásia sa do súťaží, ktoré organizujeme, a v Dizajn štúdiu ÚĽUV majú priestor pre prezentáciu mladého umenia. So Školou dizajnu sme spolupracovali na novom využití loga pre 80. výročie ÚĽUV a odevné výrobky pre výstavu Ľan, konope, žihľava a sú výsledkom workshopu,“ hovorí Mária Hriešik Nepšinská, riaditeľka úseku komunikácie ÚĽUV-u. Študenti na spolupráci s ÚĽUV-om oceňujú najmä to, že sú to reálne zadania a pracujú s tradíciou pohľadom mladého človeka. Výstava Presahy – inšpirácie pre mladé generácie je v Dizajn štúdiu ÚĽUV otvorená do 27. marca vždy od stredy do piatka od obeda do večera, vo štvrtok až do 19. hodiny.