Ako vnímali starovekí Egypťania nahotu a odhalené ľudské telo? Za akých okolností bolo odhaľovanie tela pre nich prirodzené a kedy malo náboženský význam? Aký bol rozdiel medzi nahým bežným smrteľníkom, egyptským panovníkom a božstvom?

Nahé ľudské telo a odhaľovanie niektorých jeho častí patria k najprirodzenejším, no zároveň k najprovokujúcejším fenoménom v ľudských dejinách. Bolo tomu tak už v starovekom Egypte, kde mala nahota rôzne významy. Tie záviseli samozrejme od kontextu, v ktorom sa objavovala, od praktických každodenných aktivít po rituálne a náboženské praktiky a vyobrazenia. Nahota bola na jednej strane nevyhnutnosťou pre chudobných a robotníkov, ktorí si nemohli dovoliť drahé oblečenie a ktorých by odevy pri práci obmedzovali.
Nadácia Aigyptos a Múzeum mesta Bratislavy otvárajú ďalšie pútavé témy.
Na druhej strane bola dôležitým symbolom nevinnosti, mladosti a plodnosti, ale aj chudoby, porážky a poníženia. V neposlednom rade bola vnímaná eroticky a magicky a mala teda potenciál prebúdzať nielen zmysly, ale doslova zosnulého na onom svete. Spoločne sa pozrieme na to, kedy a za akých okolností bolo odhaľovanie tela prirodzené a kedy malo náboženský význam. Aký bol rozdiel medzi nahým bežným smrteľníkom, egyptským panovníkom a božstvom? Vnímali starovekí Egypťania nahotu inak ako my dnes?

Dr. Veronika Verešová je absolventkou klasickej archeológie Trnavskej univerzity, egyptológie na Viedenskej univerzite a doktorát získala na Inštitúte klasickej archeológie Viedenskej univerzity. Je členkou správnej rady Nadácie Aigyptos a vedeckou pracovníčkou Ústavu orientalistiky SAV. Zaoberá sa predovšetkým egejskou dobou bronzovou, 2. Prechodným obdobím a Novou ríšou v Egypte, dejinami a materiálnou kultúrou a medzikultúrnymi vzťahmi vo východnom Stredomorí doby bronzovej. Od roku 2008 je členkou poľsko-slovenskej misie na lokalite Tell el-Retábí.