Fio bankaFio banka

Matúš Maťátko by rád ilustroval Draculu. Čo práve vystavuje v Danubiane?

Pod názvom Maťátkova knižnica je do 15. júna v galérii moderného umenia Danubiana výstava knižných ilustrácií všestranného výtvarníka Matúša Maťátka. Aj v tejto tvorbe zaujme jeho charakteristický rukopis, ktorý je vtipný, komunikatívny a zároveň originálny. Rozhľadenejší divák hneď uhádne, čo vytvoril Maťátko, ale obsah sa nikdy neopakuje. Opýtali sme sa umelca, čím prekvapuje publikum na tejto výstave.

25.03.2025 08:00
Matúš Maťátko, Danubiana Foto:
Matúš Maťátko pred jedným zo svojich diel na výstave v Danubiane
debata

Vychádza výstava z vašich osobných čitateľských zážitkov?

Nie, hoci som všetky tie knihy čítal. Názov výstavy mal skôr naznačiť, že ide o moju autorskú kolekciu ilustrovaných kníh. Tá koncepcia sa zrodila v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany.

Výstava Maťátkova knižnica Foto: P. Harum
Maťátko Výstava Maťátkova knižnica

Akú ste mali v detstve knižnicu? Aké knihy ste čítali?

Čítal som sériu Traja pátrači od Alfreda Hitchcocka. Tiež Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského s ilustráciami Albína Brunovského. Tie ma vtedy dosť desili. V dospelosti som si uvedomil, akú skvelú prácu odviedol, lebo takmer každý, kto tú knihu čítal ako dieťa, si tie ilustrácie živo pamätá. Dnes si myslím, že také výrazné, surrealistické a zároveň magické ilustrácie by u vydavateľov asi neprešli. Mal som rád aj komiksy, vraj je to chlapčenský žáner – napríklad Asterix a Obelix. Dodnes mám rád mysteriózne a detektívne príbehy.

Výstava Maťátkova knižnica Foto: P. Harum
Maťátko Výstava Maťátkova knižnica

Všímali ste si teda už v detstve ilustrátorov?

Áno, ale vedome až v neskoršom veku, niekedy na strednej škole. Napríklad pri knihe Márie Ďuríčkovej Prešporský zvon som si dôkladne preštudoval ilustrácie Miroslava Cipára, keďže som mal možnosť ilustrovať jej interpretáciu. Cipár bol zaujímavý tým, že pri každej knihe mal iný výtvarný prístup, napriek tomu bolo vždy jasné, že ide o neho. Ďalšie dielo, ktoré ma veľmi ovplyvnilo, bola kniha Exit komiksového ilustrátora Thomasa Otta. Bol po výtvarnej stránke blízky technike linorytu, ktorej som sa venoval.

Výstava Maťátkova knižnica Foto: P. Harum
Maťátko Výstava Maťátkova knižnica

Čo pre vás kniha znamená? Vidíte každý text hneď výtvarne?

Kniha je pre mňa objekt, v ktorom sa skrýva grafická sadzba písma a doplňujúce ilustrácie. Je to pre mňa aj vôňa tlače a papiera. Som vášnivý zberateľ kníh, doma s tým mám problém (smiech). Ale vážne, knihy otvárajú predstavivosť a myslím, že lepšie ako filmy, ktorými je vizualita človeku vtláčaná. Preto si myslím, že by knihy nikdy nemali opustiť náš svet, zároveň, áno, kniha je pre tvorbu ilustrácií úplne zásadná.

Knižky, čo ilustroval Matúš Maťátko, na výstave... Foto: P. Harum
Maťátko Knižky, čo ilustroval Matúš Maťátko, na výstave Maťátkova knižnica v Danubiane.

Ako ste koncipovali túto výstavu? Čím sa líši od vašich iných expozícií?

Urobil som výber z detských aj dospeláckych kníh. Je to istá retrospektíva, keďže sa knižnej ilustrácii venujem od strednej školy, teda viac ako 15 rokov. Ide vyslovene o knižné ilustrácie. Vo výstave dominujú najmä dva tituly: Prešporské legendy, čo je literárna pocta Márii Ďuríčkovej, a Zvieracia farma od Georgea Orwella. Tieto diela sú aktuálne aj dnes. Navyše, Prešporské legendy perfektne tematicky zapadajú do Danubiany, ikonickej galérie na Dunaji, a Zvieracia farma je trefnou metaforou na dnešnú komplikovanú politickú dobu.

Výstava Maťátkova knižnica Foto: P. Harum
Maťátkova knižnica, Maťátko Výstava Maťátkova knižnica

Čo túžite ilustrovať?

Rád by som sa venoval klasickým dielam literatúry, ale nepohrdol by som ani súčasnými textami. Z tých klasických by som rád ilustroval Draculu, Obraz Doriana Graya a Vraždy v ulici Morgue od Edgara Allana Poea.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #výstava #Danubiana #Matúš Maťátko #Maťátkova knižnica