Tradícia v modernom dizajne
Výrobky z dreva, kovu, kože či ľanu aj konope majú rôzne vyhotovenie aj rôzne uplatnenie, a predsa ich niečo spája. Všetko sú to jedinečné originály a zároveň praktické kúsky, takpovediac pre každodenné používanie. „Napríklad z ľanu a konope tu máme dvojfarebnú posteľnú bielizeň alebo lampy s ľanovým tienidlom na podstavci z tradičnej točenej keramiky. Na stene visí guba – vlnený koberec, ktorý má pretkávaný dlhý vlas. Určitou raritou sú tradičné koberce utkané z nastrihaných pruhov kože, doplnené aplikáciami z ľanu alebo vlny,“ vyratúva Diana Némethová, kurátorka výstavy.
Výstava Otvorený ateliér je určená pre súčasného spotrebiteľa s dôrazom na úžitkové a dekoračné predmety a bytové doplnky.
Na Slovensku má dlhú tradíciu aj drotárstvo a v otvorenom ateliéri ÚĽUV sú vystavené zrkadlá vsadené do drotárskej práce výtvarníčky Ľubice Poncik, zhotovené tradičným spôsobom. Zároveň tu nájdete mäkučké vankúše v tvare rôznych zvierat aj ďalšie textilné výrobky. Hneď pri vstupe upútajú figuríny s náhrdelníkmi z konopných nití. „Boli zhotovené tradičnou paličkovanou čipkou, ale majú moderný dizajn, takže sa uplatnia aj na súčasných odevných kombináciách,“ komentuje kurátorka. Zaujmú aj jednoduché, praktické a zároveň moderné tašky z ľanu a konope. A kto by v kancelárii neprivítal trocha prírodného materiálu, napríklad koženú podložku?



Otvorený ateliér
Výstava sa volá Otvorený ateliér ÚĽUV a predstavuje výber diel za obdobie ostatných piatich rokov. Sú to výsledky spolupráce majstrov výrobcov, skúsených zamestnancov ÚĽUV-u a dizajnérov. „Otvorený ateliér vznikol ako tvorivý priestor remeselníka a výtvarníka, ale na výstave sa nachádzajú aj samostatné diela jednotlivých výrobcov, ktoré pri tvorbe prešli odborným poradenstvom a schvaľovacou komisiou – tak im pomáhame, aby poskytli vyšší estetický zážitok,“ objasňuje kurátorka a zároveň riaditeľka úseku odborných činností ÚĽUV.

Samotní remeselníci sa pritom aktívne zapájajú do tvorby návrhov z výtvarného i koncepčného hľadiska – jednotlivé produkty vznikajú s odborným poradenstvom členov Výtvarnej komisie ÚĽUV-u a konzultantov, ktorí poskytujú tvorcom spätnú väzbu a usmernenie. Výsledkom sú remeselne kvalitné výrobky určené na malosériovú produkciu, ktoré okrem predajní ÚĽUV-u ponúkajú v obchodnej sieti aj samotní tvorcovia. Vystavené objekty dizajnérok ako Ľubica Poncik, Soňa Sadilková, Zuzana Dobrovičová, Dominika Mačáková, Jarmila Rybánska, Júlia Šmidáková, Daniela Kytková či Viera Joštová Igriciová ukazujú, že tradícia nemusí byť prekážkou inovácie. Práve naopak – môže byť jej živnou pôdou. V kolekciách sa stretávajú materiály ako hlina, drevo, textil či kov v netradičných spojeniach, s dôrazom na ekológiu, zmysluplnosť a vizuálnu čistotu. „Každé dielo je dôkazom premyslenej rovnováhy medzi formou a funkciou, medzi technickou zručnosťou a estetickým cítením,“ hovoria kurátorky Diana Némethová a Janka Motyčková.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby aj Otvoreným ateliérom napĺňa svoje poslanie prepájať súčasnosť s minulosťou, tradičné materiály s novými, pôvodné techniky s najnovšími technologickými postupmi. Oslovuje mladé aj staršie generácie, no vždy sa vracia k trvalým hodnotám, ktoré tradičné remeslá predstavujú.

Podľa organizátorov nový dizajn vychádzajúci z tradičných remesiel má schopnosť komunikovať univerzálnym jazykom krásy, a to s hlbokým rešpektom voči miestnej identite. Vystavené diela nie sú len predmetmi, ale aj nositeľmi príbehov, symbolov a hodnôt. Spájajú generácie a remeslu otvárajú nové možnosti. Výstava Otvorený ateliér ÚĽUV v Dizajn štúdiu na Dobrovičovej ulici v Bratislave je otvorená do 19. septembra.