S jedným lístkom všade
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie a Slovensko sa doň zapája už 21. rok. Múzeá a galérie otvoria svoje „skryté“ komnaty a návštevníci môžu nahliadnuť do inak neprístupných depozitárov, spoznať rôzne miesta pri komentovanej prehliadke, vypočuť si zaujímavé prednášky, diskusie, zúčastniť sa workshopov či pozrieť si divadelné predstavenie alebo vypočuť koncert.
„Novinkou nadchádzajúceho ročníka je praktický sprievodca podujatím – mobilná aplikácia, ktorá návštevníkov prevedie inštitúciami v ôsmich krajoch na celom Slovensku. Pripravila ju spoločnosť Blue Lemon bez nároku na honorár. Podľa typu telefónu si záujemcovia môžu aplikáciu bezplatne stiahnuť na Google Play či App Store,“ vysvetľuje Zuzana Vášáryová, riaditeľka Centra múzejnej komunikácie SNM. Návštevníci všetky podrobné informácie o programe nájdu aj na dvoch weboch: nmag.sk a nocmuzei.sk. Benefitom pre návštevníkov Noci múzeí a galérií je okrem atraktívneho programu aj spoločná vstupenka či špeciálna doprava. Za jednotné vstupné 5 eur v prvom navštívenom múzeu sa dostanete na ľubovoľný počet iných miest – platí to v Bratislavskom kraji, v regióne Banská Bystrica – Zvolen aj Košice. V Bratislave budú premávať bezplatné historické električky aj vlaky na bratislavských spojkách, medzi Bystricou a Zvolenom bude tiež bezplatná doprava.

Poklady máme pod nosom
Noc múzeí a galérií je príťažlivá svojím špeciálnym programom, ktorý návštevníci v žiadny iný deň nezažijú. Napríklad v Prírodovednom múzeu SNM na Vajanského nábreží majú pripravenú detektívku aj návštevu antropologického depozitára, ktorý ukrýva až desaťtisíc kostier či workshopy pre deti, ale na svoje si prídu aj hubári. Na Bratislavskom hrade pripravili až trinásť podujatí, naviazaných zväčša na aktuálne výstavy, napríklad prehliadku výstavy Mária Antoinetta a prednášky o dobovej móde, ale aj o panovaní jej matky, Márie Terézie na Bratislavskom hrade. V podhradí sídlia až štyri múzeá a každé má čo ponúknuť, okrem iného aj hru na rímskych vojakov či tritisícročné pivo.
V Múzeu dopravy deti určite poteší premávajúci legovlak, dospelých zaujme Viedenská električka či séria dobových fotografií, zachytávajúcich časy, keď na dnešných rušných bratislavských uliciach uháňali vlaky. Prvýkrát po rekonštrukcii bude v tento deň sprístupnený kaštieľ v Dolnej Krupej, ktorý navštevoval slávny skladateľ Ludwig van Beethoven, za sprievodu jeho hudby.

Stredoslovenské múzeum v Matejovom dome odkryje tajomstvá Banskej Bystrice aj s ukážkami stredovekých tancov. V Thurzovom dome si môžu návštevníci skúsiť lukostreľbu či vychutnať koncert historickej hudby, aká znela v 16. a 17. storočí. V Tihányiovskom kaštieli ožije pravek so sopkami a dinosaurami, návštevníci uvidia nadrozmerný nafukovací model Zeme a dozvedia sa rôzne zaujímavosti o našej planéte. Pohľad na banskobystrické Námestie SNP z výšky ponúkne Hodinová veža, v Thurzo – Fugger zážitkovej expozícii v Barbakáne sa zasa prenesiete do doby, keď mesto rozkvitalo vďaka medeným baniam v okolí. Na Starej tržnici bude workshop sklárskej výroby, po meste sa budú konať komentované prehliadky, zakončené divadelným predstavením.
V priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku sa návštevníci popri skvostoch gotického umenia prejdú priestormi Zámockej kaplnky, bežne neprístupnej Rytierskej siene či priestorov bývalej veže. Architektúru i pôvodné využitie priestorov priblížia komentované prehliadky, reštaurátor prezradí zaujímavosti o vzniku stredovekých listín.
V Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene ponúknu deťom drevorubačské raňajky a dospelým neľahkú prácu v lese, ale aj ochutnávku vína z produkcie lesníkov z Topoľčianok. Cez deň sa deti vďaka maľovaniu na tvár zmenia na lesné zvieratká a dospelí si pri večernej prehliadke múzea pri sviecach a historických svietidlách vypočujú netradičné spojenie ľudovej, klasickej a populárnej hudby, balkánskych rytmov či jazzových prvkov.
Slovenské technické múzeum v Košiciach si pripomína 50. výročie založenia planetária, prvého na Slovensku. Na návštevníkov čaká vynovená expozícia Astronómie a úplne nová výstava demonštračnej a prístrojovej techniky Vaše oko do vesmíru. Po prvýkrát budú mať účastníci možnosť obzrieť si zblízka aj veľkorozmerné modely Zeme a Mesiaca.

Podujatia vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach otvorí veľkolepý koncert z balkóna historickej budovy na Námestí Maratónu mieru o 17. hod. „Z programu odporúčame nevynechať Miklušovu väznicu s Krvavými historkami, obľúbenú výstavu Japonskí samuraji so sprievodným programom, či novú výstavu Okrídlení susedia,“ vyberá Katarína Ščerbanovská, múzejná pedagogička.
Steelpark – park vedy osloví vesmírnymi workshopmi pre deti aj dospelých, Dolná brána odkryje históriu počas komentovanej prehliadky aj počas kreatívnych workshopov drôtovania a suchého plstenia brošní. Tipom pre milovníkov športu i histórie bude novootvorený MarathonPoint s expozíciou venovanou Medzinárodnému maratónu mieru.
To všetko je len malá ukážka z veľkolepej ponuky počas Noci múzeí a galérií. Na Slovensku bude v sobotu 17. mája otvorených viac ako sto expozícií so špeciálnym programom, ktoré odhalia bohatstvo histórie, kultúry aj vedy, čo máme rovno pod nosom.