Počas otváracieho víkendu 6. až 8. júna budete mať okrem nálože súčasnej fotografie možnosť zažiť Banskú Štiavnicu úplne inak.
Ako napovedá podtitul festivalu – site-specific, program bude v rôznych netradičných priestoroch, akými sú napríklad kníhkupectvo, antikvariát, banská štôlňa, kadernícky salón či kino. Viaceré výstavné projekty budú situované aj do exteriérov mesta.
Hviezdou aktuálneho ročníka festivalu Paradajs Photo Fest bude španielsky fotograf Txema Salvans, ktorý si získal medzinárodné uznanie sériou Waiting Game. Na festival prichádza s projektom Perfect Day, ktorý je zbierkou trpko-sladkých fotografií ponúkajúcich prekvapivo hlboký pohľad na rozpory našej post industriálnej civilizácie.
Salvans počas pätnástich rokov precestoval pobrežie Stredozemného mora a fotografoval výjavy, ako ľudia relaxujú, opaľujú sa a vytvárajú si malý osobný raj na pozadí industrializovanej krajiny.
“Vždy ma ohromovala fyzická a emocionálna odolnosť ľudského druhu. Vo svojej podstate sme otrokmi detstva, s ktorým sa ako dospelí snažíme vysporiadať a premieňame túto skúsenosť do vytvárania krajiny okolo seba. Sme dedičmi násilia páchaného na krajine a Stredomorie bolo týmto hlboko poznačené. A predsa sme sa prispôsobili. V projekte Perfect Day skúmam práve tento fenomén,” približuje Salvans, ktorý sa osobne zúčastní na otváracom víkende festivalu.
Arkadiusz Gola v sérii Čiernobiela zem dokumentuje život v priemyselnom Hornom Sliezsku. Dôraz kladie na kontrasty medzi zdanlivou beznádejou tohto miesta a každodennou snahou miestnych obyvateľov o dôstojný život.
Gola sa vo fotografii nevyhýba ani zachyteniu surovej reality, avšak z jeho tvorby cítiť primárne úctu k človeku. Jeho čiernobiele snímky zachytávajú surovú realitu aj tichú krásu – od zatvorených baní a chudoby po ľudskú húževnatosť, vieru a snahu o zmysluplný život v náročných podmienkach.
“Som veľmi rád, že táto séria bude súčasťou festivalu, ktorý, okrem iného, dáva priestor práve témam súvisiacim s baníctvom, priemyslom a ekológiou,” hovorí Arkadiusz Gola. “Horné Sliezsko, ktoré fotograficky skúmam, je jedným z najpriemyselnejších regiónov v Európe,” dopĺňa.
Andrej Dúbravský sa netradične predstaví kolekciou zinov, ktoré vznikli počas pandémie v jeho dome v Rastislaviciach. Séria časopisov s názvom Andrej obsahuje osobné denníkové zápisky, ilustrácie a fotografie (nielen) z autorovej záhrady.
Tomasz Kawecki prichádza so sériou Deeple (Brloh), ktorá vznikla ako reminiscencie na detstvo v starom dome, kde autor vyrastal.
Ako o tomto projekte povedal Alec Soth, “…divák sa pri pohľade na Kaweckého fotografie ponára do snových predstáv antropomorfných predmetov, temných lesov a požiarov v rybníkoch. Autor vytváral fotografie spoločne so svojou babičkou v dome, kde kedysi vyrastal. Autentické prostredie fotografií podnecuje v divákovi predstavy bezhraničnej detskej obrazotvornosti a slobodného objavovania okolitého sveta.“
Na festivale sa ďalej predstavia: Zuzana Pustaiová, Jana Gombiková, Karina Golisová a Rita Koszorus, Monika Stacho, Dežo Hoffmann, David Macháč, Jakub Juhász a Michaela Cagáňová, Lenka L. Lukačovičová, Michal Zahornacký, Boris Németh a ďalší.
Šedá zóna – neformálna skupina autorov zo stredoeurópskych krajín, ktorých spojilo štúdium na Institutě tvůrčí fotogafie v Opave (ITF), predstaví kolektívnu výstavu Gloria Obscura.
Sprievodný program festivalu bude bohatý. Pripravené sú čítačky, divadlo, zážitkové fotografovanie, piknik, prezentácie, marketplace, premietanie filmov, diskusie i koncerty.
Vystavujúci autori Txema Salvans a Tomasz Kawecki budú hosťami piatkovej diskusie, v rámci sprievodného programu v sobotu večer zahrá FVCK_KVLT, počas otváracieho víkendu uvidíte a vypočujete si aj kapely Nowalover, Rabbit slow a Charms Kids.
V banskej štôlni sa bude čítať z knihy Nefotografie, počas festivalu budete tiež mať možnosť nechať sa vyfotiť jednou z najstarších fotografických techník – mokrým kolódiovým procesom z roku 1851, a mnoho iného.