Slováci sa opäť môžu vybrať za kultúrou aj k svojmu západnému susedovi.
Architekt Ivan Matušík bol veľký profesionál, pedant, človek s odstupom, ale zároveň bol prekvapujúco citlivý, ak išlo o architektúru.
Zo 4 000 prihlásených diel z celého sveta sa plagát od grafických dizajnérov Veroniky a Eduarda Barrerovcov dostal medzi 336 najlepších.
Vďaka reštaurátorovi Andrejovi Šokovi možno v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici vidieť kópiu sochy významného umelca Vladimíra Kompánka.
Zážitkové podujatie sa začalo v sobotu a potrvá do 26. marca. Celkovo je pripravených dvanásť termínov počas sobôt.
Diela známeho umelca musia dočasne presunúť pre havarijný stav budovy galérie.
Tvár, ktorá sa podobá na Adolfa Hitlera, by asi v kresťanských kostoloch nikto nečakal.
Nitrianska galéria pripravuje aj v tomto roku sériu pravidelných kultúrnych podujatí. Jej návštevníci sa môžu tešiť na literárne stretnutia, koncerty i rozhovory o umení.
Liptovské múzeum sprístupní vo svojich priestoroch v Ružomberku poklad, ktorý v roku 2019 našiel manželský pár pri potulkách lesom neďaleko Hradu Likava.
Do protestu za ochranu pamiatok sa zapojilo aj Múzeum mesta Bratislavy. Ako gesto podpory zhasnú dnes o 19. hodine osvetlenie Radničnej aj Michalskej veže v bratislavskom centre a na hrade Devín vyvesia čiernu vlajku.
Dnes večer o 19. hodine ostanú viaceré slovenské pamiatky ponorené do tmy, na protest proti ich ohrozeniu novým stavebným zákonom.
V „obrátenej pyramíde“ sa znova rozprúdi výtvarný život. Riaditeľ Galérie Slovenského rozhlasu, skúsený kunsthistorik Ivan Jančár, prichádza s novými nápadmi.
V utorok o 19. h. sa bude konať protest proti zákonu, podľa ktorého sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. V rámci protestu viaceré slovenské pamiatky zhasnú svetlá alebo vyvesia čiernu vlajku.
Snímky Filipa Kuliseva reprezentujú Slovensko na svetovej výstave EXPO v Dubaji.
Inštitúcia, ktorá tento certifikát získa, by mala byť vnímaná ako miesto, kde sa rodiny, deti a verejnosť môžu naučiť kultúrou, umením a hrou, ako pozitívne meniť budúcnosť.
Cieľom rezortu kultúry ako zriaďovateľa Bibiany je, aby do čela tejto inštitúcie nastúpila osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu a činnosť organizácie.
Cieľom Košice Seed Library je rozjímať o potenciáli semien. Tie v sebe ukrývajú obrovské vedomost.
Galéria Ľudovíta Fullu si získala medzinárodné uznanie a budova, v ktorej sa nachádza, bola v roku 2012 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Stavba má však viacero problémov.
Výstava približuje základné míľniky v dejinách gejov a lesbičiek. Pojem "homosexuál" v Uhorsku napríklad prvý raz spomenul maďarský publicista Károly Kertbeny v roku 1869.
Vo svojom výslednom hodnotení porota vyzdvihla v prvom rade hlboký rešpekt voči výnimočnej kvalite nominovaných umelcov a umelkýň, v rámci ich príspevkov do projektu Ceny Oskára Čepana 2021.
Po dvoch rokoch, keď musela podujatie pre pandémiu nového koronavírusu presunúť do online priestoru, mohla svoje "narodeniny" osláviť priamo s návštevníkmi.
Ako sa usídlila láska v srdciach významných aristokratov, niekdajších obyvateľov kaštieľa, je témou špeciálneho podujatia nazvaného Z kontesy paňou domu.
Malý drevený predmet, ktorý patrí na salaš, sa nedávno prebojoval medzi nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska. Obdivujú ho aj v ďalekej Číne.
Vo februári prinesie GMB dve novinky. Pripravuje otvorenie autorskej výstavy Milana Bočkaya a prezentáciu výsledkov reštaurovania rodinného portrétu prešpurských Scherzovcov.
Vďaka novozaloženému Slovenskému inštitútu v Jeruzaleme VŠVU nadväzuje nové partnerstvá s inštitúciami v Izraeli.