Pani Lennonová má 80

Vinia ju za rozpad The Beatles, ale Yoko Ono si z toho ťažkú hlavu nerobí. Umelkyňa a politická aktivistka do dnešných dní bojuje proti nespravodlivosti v rôznych sférach. Osemnásteho februára oslávi 80 rokov.

16.02.2013 07:00
Germany Yoko Ono Exhibition Yoko Ono Foto: ,
Yoko Ono bola od mladosti avantgardnou umelkyňou aj aktivistkou. Umenie ani angažovanosť neopustila ani v osemdesiatke.
debata (3)

Yoko Ono, ktorú preslávilo manželstvo s Johnom Lennonom a ich spoločné hudobné a spoločenské aktivity, vyrastala striedavo v Japonsku a Spojených štátoch amerických. Už počas dospievania začala vyhľadávať bohémsku spoločnosť umelcov, kde sa stretla aj so svojimi prvými manželmi. V roku 1956 sa vydala za skladateľa Toshi Ichiyanagia a o šesť rokov neskôr za Anthonyho Coxa, džezového muzikanta, filmového producenta a manažéra.

Prelom v jej živote nastal po stretnutí s frontmanom slávnych The Beatles Johnom Lennonom. Podľa spomienok Paula McCartneyho sa dvojica zoznámila počas návštevy Yoko Ono v Londýne, kde ako spolupracovníčka skladateľa Johna Cagea zhromažďovala hudobné artefakty, ktoré jej Lennon poskytol. Od toho momentu Ono často volávala Lennonovi domov a keď sa jeho žena Cynthia pýtala, prečo mu nedá pokoj, John podľa jej slov odvetil, že sa z neho snaží len vytĺcť peniaze pre svoje avantgardné „blbosti“.

Z avantgardných „blbostí“ nakoniec vyplynul vzťah. Počas návštevy Yoko Ono v Lennonovom dome sa dali do pohybu nielen veci intímne, ale aj umelecké. Za jednu noc vznikol album Two Virgins, ktorý dvojica vydala v roku 1969.

V tej dobe sa Lennon rozhodol The Beatles opustiť a v kombinácii s novým manželstvom a životným smerovaním mnohí pripisovali vinu za rozpad legendárnej kapely práve Yoko Ono. Ich spoločná umelecká kariéra priniesla 7 albumov a Ono sa okrem sólového projektu Plastic Ono Band zúčastňovala takmer všetkých Lennonových nahrávaní a koncertov. Ako nerozlučná dvojica spoločne bojovali aj proti vojne vo Vietname a vytvorili si tak imidž presvedčených aktivistov.

Po Lennonovej smrti v roku 1980 sa Yoko Ono stala tvárou viacerých skupín bojovníkov za mier, za práva žien a boja proti AIDS. Okrem hudobnej tvorby sa venovala aj konceptuálnemu umeniu a avantgarde v oblasti maľby alebo filmu. Natočila dokopy až 16 filmov. „Je to najznámejšia neznáma umelkyňa, každý pozná jej meno, ale nikto nevie, čo vlastne dokázala,“ opísal svoju ženu Lennon.

Yoko Ono má s Lennonom syna Seana, ktorý je tiež muzikant. Na počesť svojho manžela založila Lennonovo múzeum v Tokiu.

3× Yoko Ono

  • počas svojej sólovej dráhy vydala 14 albumov a 6 kompilácií
  • známy jej je výrok, keď Lennona prirovnala k Mozartovi a McCartneyho k menej talentovanému Salierimu. McCartney s ňou od tých čias takmer nekomunikuje
  • v súčasnosti plánuje turné so synom Seanom, ktoré by malo upozorniť na ekologické problémy

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba