Najviac platinových platní v histórii má Justin Bieber

Pieseň Baby kanadského speváka Justina Biebera sa stala singlom s najväčším počtom platinových platní v histórii. Tínedžerský idol zosadil z prvého miesto Eltona Johna a jeho singel Candle in the Wind/Something About the Way You Look Tonight. Porazil ho preto, že do certifikácie sa už nezahŕňa len predajnosť singlov a ich hranosť v rádiách, ale aj údaje o streamoch oficiálnych videoklipov na YouTube a zo služieb ako napríklad Spotify, Rhapsody či Slacker.

21.05.2013 16:27
Justin Bieber Foto: ,
Justin Bieber.
debata

V Spojených štátoch amerických sa predalo 3,9 milióna kópií singla Baby a na oficiálnom VEVO kanáli si jeho klip pozrelo takmer 860 miliónov ľudí, takže má 12 platinových platní. Zo singla Candle in the Wind/Something About the Way You Look Tonight sa predalo 33 miliónov kusov, ale keďže nemá na konte žiadne streamy, má len 11 platinových platní.

Pre Recording Industry Association of America (RIAA) sa v rámci štatistík 100 streamov rovná jednému stiahnutiu. „Udeľovanie zlatých a platinových platní bolo vždy založené na tom, že zákazník povie, že on alebo ona chce nejakú hudbu. Celé desaťročia tento dopyt reprezentovali predaje, ale dnes ľudia môžu hlasovať nielen svojimi peňaženkami, ale aj klikmi,“ vysvetlil výkonný riaditeľ RIAA Cary Sherman.

Justin Bieber je rodákom z kanadského Londonu. Na svojom konte má EP nahrávku My World (2009), štúdiovku My World 2.0 (2010), vianočný album Under The Mistletoe (2011) a najnovšiu štúdiovú nahrávku Believe (2012). Na tomto albume je dovedna trinásť skladieb vrátane singlov Boyfriend, As Long As You Love Me, Beauty And A Beat, Right Here, All Around The World a Take You. Bieber, ktorého najväčším hitom je skladba Baby, stihol počas svojej kariéry získať okrem iného jednu Brit Award, tri Juno Awards, sedem American Music Awards a dve nominácie na Grammy.

debata chyba