Led Zeppelin čelia obvineniu z plagiátorstva

21.05.2014 12:00
Led Zeppelin
Led Zeppelin dnes. Zľava: Jason Bonham, syn pôvodného bubeníka Johna Bonhama, Robert Plant, John Paul Jones a Jimmy Page na premiére koncertného záznamu Celebration Day. Autor:

Formácia údajne skopírovala časť gitarového riffu skladby Stairway to Heaven z piesne Taurus kapely Spirit.

Už nefungujúca britská kapela Led Zeppelin čelí obvineniu z plagiátorstva. Pozostalí zosnulého gitaristu známeho ako Randy California tvrdia, že Led Zeppelin skopírovali časť gitarového riffu legendárnej skladby Stairway to Heaven z piesne Taurus, ktorú California nahral v roku 1968 s kapelou Spirit. „Chceme, aby Randyho Californiu uznali ako spoluautora skladby Stairway to Heaven,“ uviedol právny zástupca Francis Alexander Molofiy pre americký týždenník Bloomberg Businessweek.

Podľa bývalého basgitaristu kapely Spirit Marka Andesa, slávne kvarteto počulo pieseň Taurus v roku 1968, keď kapely spolu koncertovali. „Je to úplne jasné, nota za notou. Bolo by naozaj milé, keby to Led Zeppelin Randymu uznali,“ dodal hudobník, ktorý v minulosti spolupracoval aj s formáciami Canned Heat alebo Heart. Zástupcovia Led Zeppelin sa ku kauze odmietli vyjadriť.

Skupina Led Zeppelin sa stala jednou z najúspešnejších, najinovatívnejších a najvplyvnejších kapiel v histórii. Pôvodne sa formácia volala New Yardbirds a tvorili ju gitarista Jimmy Page, spevák Robert Plant, basgitarista a klávesák John Paul Jones a bubeník John Bonham. Status superhviezd a následne i legiend im definitívne zabezpečila mimoriadne úspešná štvrtá štúdiová nahrávka, ktorej nedali žiadny názov a zvyčajne sa označuje ako Led Zeppelin IV (1971). Práve z nej pochádza pieseň Stairway To Heaven. Všetky štúdiovky Led Zeppelin okrem prvej (Led Zeppelin, 1969) a poslednej (Coda, 1982) ovládli britský albumový rebríček a výborne sa im darilo aj v tom americkom. Rozpad jednej z najlepšie predávaných kapiel sveta prišiel v roku 1980 so smrťou bubeníka Bonhama. Zostávajúci členovia kapely následne rozbehli sólové kariéry. Niekoľkokrát sa však ešte stretli na pódiu, pričom za bubny sa i na zatiaľ poslednom koncerte v Londýne v roku 2007 posadil Bonhamov syn Jason. Americký dvojtýždenník Rolling Stone ich označil za „najtvrdšiu kapelu všetkých čias a najvýznamnejšiu kapelu 70. rokov“. V roku 1995 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

#Led Zeppelin #Stairway to Heaven #plagiátorstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku