SOZA ocenil Táslera aj Spievankovo

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) po sedemnásty raz rozdával ocenenia za úspešné uplatnenie sa v hudobnom živote a formovanie profilu domácej hudobnej kultúry.

20.11.2014 16:00
Ceny Soza 2013, Kamil Peteraj Foto:
Aj textár Kamil Peteraj získal cenu SOZA 2013.
debata

Bronzové sošky bájnej Euridiky zhotovené sochárkou Janou Brisudovou si domov odnieslo osem osobností slovenskej hudobnej scény. Dvoch významných slovenských skladateľov si usporiadatelia večera uctili zápisom do zlatej knihy SOZA.

Štatistická cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel za rok 2013 putovala do rúk Ivana Táslera. Textárom najhranejších hudobných diel za rok 2013 sa stal opäť Kamil Peteraj. „Ja mám štatistiku rád a to z jednoduchého dôvodu, že ona má rada mňa, to je taká láska jedna ku jednej. Som rád, že napriek tomu, že sa menia doby, ťaháme s Borisom Filanom 40 rokov niečo, čo možno nazvať úroveň slovenského popu a som veľmi rád, že sa to nepodarilo tak ľahko zgumovať,“ povedal textár a spisovateľ pri preberaní ceny.

Cenu za najhranejšiu skladbu roka 2013 získalo zoskupenie Peter Bič Project, ktoré v éteri slovenských rádií minulý rok zabodovalo songom Thinking About You. Sympatickí hudobníci večer predstavili aj svoju novú pieseň All Those Places.

Za najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov ocenila SOZA hip-hopovú formáciu Kontrafakt a ich album Navždy a najpredávanejším zvukovo-obrazovým záznamom tvorby slovenských autorov za rok 2013 sa stalo DVD Spievankovo 4 dvojice Mária Podhradská a Richard Čanaky. Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní získalo Rádio Modra.

Počas večera SOZA odovzdala tiež tri honorárne ocenenia. Cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí za rok 2013 získal Vašo Patejdl. Zápisom do zlatej knihy SOZA 2013 si organizátori in memoriam pripomenuli dvoch významných slovenských hudobných skladateľov minulého storočia Alexandra Albrechta a Štefana Németha Šamorínskeho. Veľká cena SOZA za celoživotné dielo autorovi, ktorý svojou dlhoročnou tvorbou významne ovplyvnil rozvoj slovenskej hudobnej kultúry, si našla tentoraz miesto v rukách slovenského spisovateľa, textára a dramaturga Borisa Filana. „Ten, kto dostane túto cenu, má jednu výhodu – môže sa pozrieť na to hľadisko takto spredu. Ja som strašne rád, že tu vidím toľko známych tvárí, svojich priateľov. Chcel by som poďakovať Ochrannému zväzu autorskému a Tonymu Popovičovi, že nás tak výborne chráni. Ocenenia sú ako holuby, začnú na vás sadať, až keď sa stanete vlastnou sochou,“ poznamenal s humorom pri preberaní ocenenia 65-ročný Bratislavčan.

O hudobný program slávnostného večera sa postaralo viacero interpretov, medzi nimi napríklad vibrafonistka Ľudmila Štefániková, Peter Bič Project či operná diva Adriana Kučerová so súborom Solamente Naturali. Na pódiu sa predstavil tiež huslista Milan Paľa, Pavol Hammel a VENI ensemble & VENI ACADEMY.

Víťazi Cien SOZA za rok 2013

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Kamil Peteraj

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Thinking About You – Peter Bič Projekt (Peter Bič, Ivan Bič, Dáša Kostovčík, Jozef Zima, Matúš Pavlík, Vladimír Čekan)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového záznamu tvorby slovenských autorov: Navždy – Kontrafakt

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov: Spievankovo 4

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Modra

debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Tásler #SOZA #hudobné ceny #Boris Filan #Kontrafakt #Spievankovo