Britská diva poletí do vesmíru. Čoskoro začne s výcvikom

Britská speváčka Sarah Brightmanová, ktorá pred dvoma rokmi podpísala kontrakt ako vesmírna turistka, za tri dni začne s výcvikom v Hviezdnom mestečku pri Moskve a v septembri poletí k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

13.01.2015 05:00
Sarah Brightman Foto: ,
Britská diva Sarah Brightmanová bude mať v čase svojho plánovaného vesmírneho výletu 55 rokov.
debata

Brightmanová má v stredu 14. januára pricestovať do Hviezdneho mestečka a nasledujúci deň začať predletovú prípravou.

Na obežnej dráhe má speváčka pobudnúť od 1. do 11. septembra 2015. A to za predpokladu, že ju približne 40 hodín pred štartom schváli lekárska komisia, inak ju v posádke vystrieda náhradník. Tým je jeden japonský podnikateľ. Ak všetko klapne, stane sa britská speváčka, herečka a tanečnica ôsmou vesmírnou turistkou na ISS. Na obežnú dráhu by mala letieť v spoločnosti ruského a dánskeho kozmonauta.

Cena letenky zostáva tajomstvom. Odhadovalo sa ale, že let bude Brightmanovou stáť najmenej toľko, koľko platia astronauti americkej NASA, teda viac ako 50 miliónov dolárov (vyše 42,3 mil. eur). Ceny predchádzajúcich turistických letov sa pohybovali medzi 20–35 miliónmi dolárov (až 29,6 miliónov eur).

Posledný turista vyletel do vesmíru v roku 2009, bol ním kanadský miliardár a zakladateľ svetoznámeho Slnečného cirkusu Guy Laliberté. Potom ISS obsadili profesionálne posádky a pre turistov nebolo miesto. V roku 2001 bol vôbec prvým vesmírnym turistom americký milionár Dennis Tito.

Sarah Brightmanová je popová a operná speváčka. V minulosti bol jej manželom skladateľ Andrew Lloyd Webber. V sedemdesiatych rokoch naspievala napríklad aj „vesmírny“ hit I Lost My Heart to a Starship Trooper.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmírna turistika #operná diva #Sarah Brightman #popová speváčka