Za pieseň roka na slávnostnom odovzdávaní hudobných cien Grammy vyhlásili pesničku Stay With Me britského soulového speváka Sama Smitha, ktorý sa stal zároveň aj objavom roka a získal gramofónik pre najlepší popový album za cédečko In the lonely hour. Smith zo šiestich nominácií premenil na víťazstvo až štyri a stal sa tak najúspešnejším umelcom 57. ročníka. Asi najväčšiu radosť môže mať z titulu pre nahrávku roka v kategórii, kde mu boli súpermi hviezdy ako Taylor Swift, Sia či Meghan Trainor a Iggy Azalea.
Rovnaký počet nominácií ako britský spevák mal tento rok v hre aj Pharell Williams, ten sa napokon tešil z troch gramofónikov. Hudobná akadémia mu ich pridelila za najlepšie živé sólové vystúpenie (s pesničkou Happy naživo), za najlepší klip (pesnička Happy) a najlepší urban album (GIRL). Najlepším rockovým albumom je kolekcia Morning Phase od speváka Becka. Najlepším elektronickým albumom je Syro (Aphex Twin) a najlepším albumom alternatívnej hudby je St. Vincent (St. Vincent).
Aj tohtoročné odovzdávanie cien Grammy malo bohatý hudobný sprievodný program, o ktorý sa z veľkej časti postarali nominovaní umelci. Ostrý štart nedeľného slávnostného večera zabezpečila austrálska rocková kapela AC/DC, ktorá zahrali hity Rock or Bust a Highway to Hell. Legendárni Austrálčania na Grammy vystúpili vôbec prvýkrát.
Jedným z vrcholov hudobného programu bolo vystúpenie dvadsaťosemročnej popovej hviezdy Lady Gaga a o 60 rokov staršej jazzovej legendy Tonyho Benneta. Tí v nedeľu získali Grammy za najlepší album tradičného vokálneho popu vďaka kolekcii spoločných duetov Cheek to Cheek a práve titulnú pieseň albumu zaspievali. Jeden z niekoľkých ohlásených duetov zaspievala aj britská dvojica Jessie J a Tom Jones, ktorí interpretovali klasickú pieseň z roku 1964 You'Ve Lost That Lovin 'Feelin.
Pharrell predviedol verziu svojho hitu Happy v sprievode klasického klaviristu Lang Langa či gospelových spevákov. Na pódiu sa objavila tiež Katy Perry, írsky spevák Hozier sa slávnou Škótkou Annie Lennox alebo Gwen Stefani s Adamom Levinom z Maroon 5.
Zlaté gramofóniky udeľuje americká Národná akadémia hudobného umenia a vied v Los Angeles v celkovo 83 kategóriách.
Americká hudobná akadémia už pred slávnostným večerom oznámila tiež víťazov v ďalších kategóriách. Napríklad najlepším albumom súčasného rhythm and blues sa stalo album Love, Marriage & Divorce Toni Braxton a Babyfacea. Najlepšou r'n'b piesňou sa stala Drunk in Love od manželskej dvojice Beyoncé a Jay Z.
Najlepším rapovým albumom je The Marshall Mathers LP2 (Eminem), najlepším rockovým songom Is not It Fun (Hayley Williams a Taylor York), medzi countryovými piesňami zvíťazila I 'm Not Gonna Miss You (Glen Campbell). Prostredníctvom nahratého odkazu na galavečere prihovoril aj prezident Barack Obama, ktorý vyzval hudobníkov a fanúšikov, aby prispeli k zastaveniu domáceho násilia. „Nie je to v poriadku a musí sa to skončiť,“ vyhlásil Obama. „Umelci majú jedinečnú moc meniť zmýšľanie a prístupy a prinútiť nás k premýšľaniu a rozprávaniu sa o dôležitých veciach,“ povedal Obama.