Neomylné Grammy

Neprávosť na odovzdávaní cien Grammy, ktorú počas ceremoniálu pocítil raper Kanye West a jeho neskorší slovný útok, rozpútali na sociálnych sieťach a na rôznych hudobných portáloch vášnivú debatu o tom, či si Beckov album Morning Phase ocenenie album roka naozaj zaslúži. História Grammy však zaznamenala viac rozporných víťazov, ktorí pobúrili fanúšikov aj hudobnú verejnosť.

10.02.2015 16:37
Speváčka Beyoncé dorazila na ceny Grammy v... Foto: ,
Potrebuje Beyoncé, aby sa jej Kanye West verejne zastával po tom, ako ju v súťaži o Grammy za Album roka 2014 porazil Beck?
debata

Z úspechu nočná mora

„Beckovi chýba rešpekt umenia a mal by dať svoju cenu Beyoncé,“ vyhlásil Kanye West pre americký hudobný magazín The Fader, čím rozprúdil vášne okolo Beckovho víťazstva. Spevák Westov hnev neopätoval a priznal, že rovnako očakával úspech Beyoncé. „Stále ho mám rád. Snažím sa robiť to, čo on,“ uviedol Beck o Westovi.

Radosť a značné prekvapenie po získaní Grammy má teraz pre speváka trpkú príchuť. Terčom pre nahnevaných fanúšikov Beyoncé sa stala aj Beckova stránka na Wikipédii, kde sa objavili rôzne pochybné informácie. Hudobný žáner, ktorý hrá Beck, nazvali kradnutie Grammy, ale taktiež prepísali jeho povolanie na zlodej, ničiteľ životov a miesto narodenia sa zmenilo na peklo v Kalifornii. Becka sa v otvorenom liste pre Kanye Westa zastala aj speváčka skupiny Garbage Shirley Mansonová. „Si to ty, kto nerešpektuje umenie. Zneucťuješ svoj vlastný značný talent a čo je dôležitejšie, zneucťuješ talent, tvrdú prácu a vytrvalosť všetkých umelcov, keď vystupuješ tak hrubo a divoko napádaš vynikajúceho a skromného umelca ako Beck,“ uviedla v liste Shirley Mansonová a zároveň dodala, že si je istá, že Beyoncé určite nepotrebuje, aby za ňu takýmto spôsobom raper bojoval.

Nebolo to prvýkrát, čo sa Kanye West rozhodol kritizovať nevhodným gestom výsledky súťaže. V roku 2009 na MTV Video Music Awards podobným spôsobom narušil preberanie ocenenia mladej speváčke Taylor Swiftovej, ktorá si dovolila poraziť Beyoncé v kategórii najlepšie ženské hudobné video. Po programe sa však speváčke ospravedlnil. V prípade Grammy urazený West obviňuje ceny Grammy z nekalej hry, na ktorej sa nechce zúčastňovať. „Ja len viem, že ak Grammy chcú, aby sa skutoční umelci vrátili spať, musia sa prestať s nami hrať,“ povedal pre televíziu E! West.

Grammy vedia prekvapiť

Nenápadný Beck obstál v silnej konkurencii. O titul album roka sa uchádzal okrem Beyoncé, Pharrella Williamsa, Ed Sheerana aj úspešný nováčik Sam Smith. Grammy však už viackrát v histórii priniesli prekvapujúce výsledky. V roku 1980 boli na album roka nominované nahrávky ako Glass House Billyho Joela – nachádza sa v prvej päťdesiatke najpredávanejších albumov v osemdesiatych rokoch, legendárny album The Wall od Pink Floyd, Trilogy: Past Present Future od Franka Sinatru a nahrávka Guilty Barbry Streisandovej, ktorá bola albumovou jednotkou v 11 krajinách sveta. Do nominácií sa tiež celkom nenápadne dostal aj eponymný debut Christophera Crossa a ten napokon, pre mnohých úplne nepochopiteľne, zvíťazil.

Podobná situácia nastala, keď Eric Clapton s akustickou skladbou Layla vyfúkol Grammy za najlepšiu rockovú skladbu Nirvane a hitu Smells Like Teen Spirit. Fanúšikovia Nirvany boli pobúrení, hoci Kurt Cobain tomu nevenoval veľkú pozornosť a podobné pocity vyvolal aj americký džezrockový hudobník Steely Dan v roku 2001. S albumom Two Against Nature ovládol kategóriu album roka a pokoril tak Eminemovu nahrávku The Marshall Mathers či úspešný album Radiohead Kid A. Mimochodom, medzi nominovanými bol aj siedmy štúdiový album Becka Midnite Vultures. Ktovie, či by jeho prípadné víťazstvo vtedy pobúrilo začínajúceho rapera Kanye Westa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Beyonce #Kanye West #Beck #Grammy 2015