Morricone si získal Prahu, čaká ho Bratislava

Filmová hudba Ennia Morriconeho zaznie v podaní Českého národného symfonického orchestra a maďarského Kodályho zboru pod dirigentskou taktovkou samotného Maestra v celej svojej pompéznosti v bratislavskej Slovnaft Aréne už v piatok 20. februára o 20. h.

20.02.2015 14:56
Macedonia Ennio Morricone Foto:
Ennio Morricone sa v Bratislave predstaví v slovenskej koncertnej premiére.
debata

Po dvoch odloženiach sa fanúšikovia výnimočného talianskeho skladateľa konečne dočkajú jeho vystúpenia na Slovensku.

Morriconeho turné žne úspechy po Európe. Pred pár dňami sa predstavil so svojím dvojhodinovým koncertným programom aj v Prahe, kde ho publikum odmenilo niekoľkonásobným, podľa slov médií až euforickým, potleskom. Ennio Morricone si zároveň prevzal vyznamenanie Artis Bohemiae Amicis z rúk ministra kultúry Českej republiky Daniela Hermana za propagáciu českej kultúry vo svete.

Turné s názvom My Life In Music rekapituluje Morriconeho bohatú kariéru, ktorá priniesla do filmov dramatické momenty, napätie, ale aj ľahkosť a krásu orchestrálnej hudby. „Morricone vynašiel druh hudby, ktorú spájame s Amerikou a predtým vôbec neexistovala,“ uviedol známy hudobný skladateľ Hans Zimmer pre britský denník Guardian. Morriconeho hudba sa stala rovnocennou súčasťou filmov, ktoré patria ku klenotom svetovej kinematografie.

Medzi slávnymi melódiami sa vyníma hudba k snímkam Vtedy na Západe, Pre hrsť dolárov navyše, Dobrý, zlý a škaredý či Sicílsky klan a Kino Raj. Ako Morricone prezradil, sám nerád vyzdvihuje len jednu zo svojich spoluprác s režisérmi, ale pri Giuseppem Tornatorem cítil, že sa ich spolupráca prirodzene vyvíja. "S Giuseppem Tornatorem som spravil, myslím, 11 filmov, nerátam ich, no bolo ich veľa. A tak predsa len odpoviem na otázku, s kým sa mi pracovalo najlepšie. S Tornatorem, pretože každým filmom sa zlepšoval aj on, dokázal stále lepšie chápať moje nápady. Vzťah režiséra a skladateľa sa dá stále prehlbovať, " uviedol v rozhovore pre Pravdu.

Ennio Morricone bol za svoju filmovú hudbu nominovaný päťkrát na Oscara a ani raz sa mu nepodarilo zvíťaziť. Akademici mu až v roku 2007 udelili Oscara za celoživotné dielo. „Nezmenilo to prakticky nič. Nestal som sa ani viac namysleným. Som rovnako namyslený ako už roky predtým,“ povedal so smiechom skladateľ. Maestro svoje najznámejšie skladby ako Poverty z Vtedy v Amerike, Falls z filmu Misia či The Ecstasy of Gold z Dobrý, zlý a škaredý predvedie spolu s orchestrom aj bratislavskému publiku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #koncert #Ennio Morricone