Jamiroquai vytepali klenot

17.08.2005 11:28

Americká skupina Jamiroquai sa už dvanásť rokov hudobne takmer vôbec nezmenila. Odvtedy, ako sa "očiapkovaný" spevák a líder kapely Jay Kay usadil na špici svetovej funky scény, nič lepšie ho neprevalcovalo. A tak sa z pážaťa stal časom princ a s novým albumom Dynamite dokonca korunný princ muzikantskej ríše Funky.

Úvodná pieseň Feels Just Like It Should poslucháča trochu zavádza. Prvé tóny totiž sľubujú, že k slovu sa okrem tanečných rytmov a jemne džezových melódií dostane aj jedovatá, zádrapčivá elektronika. Nič také sa nedeje. Členovia Jamiroquai sa iba pohrávajú s umelými zvukmi. Treba priznať, že im to ide.

Ďalšie piesne neprekračujú štandard. Hitovka Dynamite pôsobí vyumelkovane. Akoby ju skomponovali na objednávku rádií. Nech majú v lete čo hrať.
Nápaditejšia je náladovka Seven Days In Sunny June. „Ó, bejby, nechaj to plynúť / popíjaj vínko a zabíjaj čas / sediac pod letným slnkom / vieš, že som po tebe túžil dlho,“ nôti v nej Jay Kay. Pohodovejšiu vybrnkávačku na rozpálenú pieskovú pláž by ste hľadali márne.

Ostatné hudobné kúsky je zbytočné hodnotiť. Z platne znie dookola príjemná melódia, zasnívaný spev a elektronické spomienky na 70. roky.
Spomedzi jedenástky skladieb vytŕčajú azda len dve. Obe so silným morálnym posolstvom. (Don't) Give Hate A Chance a World That He Wants. Voľne preložené (Ne)dajte šancu nenávisti a Svet, ktorý chcel on.

Jay Kay je známy odporca globalizácie a vojen. Okrem toho dlhé roky bojuje za prísnejšiu ochranu prírody. Svoje charizmatické myšlienky vyjadruje hudbou a nevyhol sa tomu ani v ôsmej skladbe. „Prebýva v nás studený záblesk / v ktorom nejestvujú dúhy / len guľky a bomby. / Ak sa túžiš vzoprieť / môžeme túto nenávisť zastaviť,“ odkazuje fanúšikom.

Nasleduje najsmutnejšia a najpomalšia vec. World That He Wants. „Prečo tento muž / rozzúril búrku a všetkých nás spálil?,“ pýta sa Kay. „Prehrávame vojnu / tak zvesme zástavy slávy / už nič nebude ako bolo,“ pokračuje melancholicky. „Toto je svet, ktorý chcel on / Modlite sa za statočných a mladých / aj tak ich nik nevzkriesi,“ dodáva s hnevom v hlase. Kayov odkaz americkému prezidentovi je zreteľný. Na obale platne dokonca Georgea Busha obviňuje z „ničenia nášho sveta“.

Album Dynamite sa mohol volať aj Diamond, čiže diamant. Nepozostáva totiž z ničoho originálneho. Je to len stokrát zahraté poctivé funky s džezom a príchuťou groove. No výsledok, ktorý Jamiroquai z týchto surovín vytepali, je hudobným klenotom.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk