Placebo sú krásni, pre niekoho príliš

Recenzia Britská trojka Placebo vydala debutový album pred desiatimi rokmi. Piata štúdiová platňa Meds im vyšla po trojročnej prestávke spestrenej výberovkou Once More with Feeling. Aj slovenskí fanúšikovia majú o dôvod na radosť viac preto, že v júni sa kapela naživo predstaví aj v strednej Európe. Britská časť turné je už vypredaná.

07.05.2006 10:33
debata

Fanúšikov rozdelil nový album na dva tábory. Prví hovoria o tom, že Placebo sú v životnej forme a nahrali doteraz najlepší album. Druhým sa zase zdá, že hudobne poľavili, ich texty už nie sú čím bývali a originalita ustúpila klišé. Nie je to tak. Placebo sa podľa vlastných slov vrátili k začiatkom. Nestavili na efekty, skôr na pesničky a nápady. Jednoduché, chytľavé. Prvý dojem z albumu je rozpačitý. Po niekoľkých prehratiach ho však už ťažko dostanete z CD prehrávača. Drogy, utrpenie, špina, sex, láska. Placebo spievajú stále o podobných veciach, ale kto nie?

Na albume so skupinou spolupracoval francúzsky producent Dimitri Tikovoi. Medzi hosťami boli Alison Mosshart z The Kills, ktorá si zaspievala v titulnej skladbe Meds a Michael Stipe z R.E.M. Počuť ho v pesničke Broken Promise. Na nových pesničkách pracovala kapela od júna 2004 na juhu Francúzska.

Placebo akoby trochu spopoveli, neexperimentujú, idú viac po istote. Takisto spomalili. Vláčnych balád je na Meds viac než bývalo u Placeba zvykom. Po trojici nadupaných skladieb, ktorú otvára titulná Meds s nervóznou gitarou nasledovaná vydarenou Infra Red skupina spomalí. V Space Monkey kde naplno vynikne vokál charizmatického Briana Molka podopierajú gitary sláčiky, v nasledujúcej Follow The Cops Back Home skupina zjemnie a posmutnie, aby to v Post Blue, nasledovanou energickým a oproti ostatným skladbám surovším gitarovým lovesongom Because I Want You opäť naplno rozbalila.

Sila mantrického opakovania sloganov z refrénov sa ukáže v pesničke Blind kde Molko dokola naliehavo spieva „please don't drive me blind“. Opäť nasleduje ponor do snivej atmosféry v pomalej a morbídnej Pierrot The Clown. V Broken Promise, kde sa Molkov vokál výborne dopĺňa s chrapľavejším hlasom Michealea Stipa, sa poslucháč dočká aj nahustenejších gitár. Finále platne ktorá je viac celkom ako pozliepanou zbierkou nesúrodých piesní dodá do konečnej trinástky tri kúsky.

Album vhodne uzatvárajú chladivá vláčna balada In The Cold Light Of Morning a rozlúčková Song To Say Goodbye, ktorá vás nechá trochu sklamaných pretože zrazu chcete viac.

Meds už neburácajú „tínedžerským“ hnevom ani energiou. Placebo sú jemnejší, smutní a smutne hluční. Krásni, pre niekoho príliš. Viac než rockovými rebelmi sú indie popovými hviezdami.

debata chyba