V umení objavíte svoju dušu

"Keď spievam, netrápim sa otázkami, či je moje frázovanie brilantné, alebo ako úžasne znie môj hlas. Uvažujem, aký ohlas vyvolávam v poslucháčoch alebo akými emóciami reagujú na moju interpretáciu partneri, s ktorými spievam," vysvetľuje Olga Borodina. Ruská mezzosopranistka, ktorá si podmanila Metropolitnú operu v New Yorku, Covent Garden v Londýne a ďalšie prestížne hudobné scény na oboch stranách Atlantiku.

24.09.2015 16:57
Olga Borodina Foto:
Olga Borodina je jednou z hviezd , ktorá ozdobí 51. ročník Bratislavských hudobných slávností.
debata

Ako jedna z prvých ruských umelcov sa mohla pochváliť cenou Grammy. Ani mimoriadny úspech na koncertných pódiách či v operných domoch a skvelá hudobná kariéra neotriasli jej rozhodnutím zostať v rodnom Petrohrade. „Patrím k šialencom, ktorí potrebujú cítiť vlastné korene. Chcem, aby moje deti študovali v Rusku, pretože sú Rusi. Pre ne aj pre mňa je to nesmierne dôležité,“ pripomína. Olga Borodina je jednou z hviezd, ktorá ozdobí 51. ročník Bratislavských hudobných slávností. Uvedie Musorgského Piesne a tance smrti – cyklus, ktorý je variáciou na obľúbený romantický námet dance macabre.

Štatistické údaje síce hudbe nesvedčia, často sú však dosť výrečné. V priebehu sedemnástich dní najväčšieho sviatku vážnej hudby a interpretačného umenia na Slovensku zaznie od 25. septembra do 11. októbra dvadsaťštyri koncertov. Predstaví sa na nich desať symfonických orchestrov, šesť komorných zoskupení, trinásť vynikajúcich dirigentských osobností, päť desiatok pozoruhodných vokálnych aj inštrumentálnych sólistov, tri spevácke zbory s tromi zbormajstrami, ale aj tanečníci, ktorí oživia scénické uvedenie Lišiaka Igora Stravinského. Čísla napovedajú, že po „opulentnom hodokvase“ jubilejného 50. ročníka prinesie aj vstup do „novej päťdesiatky“ množstvo jedinečných zážitkov.

„Našou ctižiadosťou je prezentovať pred medzinárodným publikom aj to najlepšie, čo v oblasti interpretačného umenia na Slovensku máme. Aj preto na BHS pravidelne účinkuje napríklad Štátny komorný orchester zo Žiliny, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, ale aj množstvo domácich interpretov všetkých generácií,“ vysvetľuje Marián Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, ktorá festival organizuje a zabezpečuje.

Wagnerovým Tristanom a Izoldou, Dukesovým Čarodejníkovým učňom, Debussyho suitou Jar i Ravelovým Bolerom otvorí festival Slovenská filharmónia pod taktovou Emmanuela Villauma. Na druhom koncerte ponúkne hostiteľský orchester s dirigentom Alexandrom Rahbarim Stravinského Vtáka Ohniváka a Orffovu Carminu buranu. A postará sa aj o vyvrcholenie prehliadky, pre finále pripravila Slovenská filharmónia, ktorú povedie dirigent Ion Marin, Brahmsov Husľový koncert a Prokofievovu Tretiu symfóniu.

„Keď sa pozrieš do zrkadla, vidíš v ňom svoju tvár. Keď sa zahĺbiš do umeleckého diela, zbadáš svoju dušu.“ Parafráza slávnej sentencie anglického dramatika, prozaika, esejistu a laureáta Nobelovej ceny za literatúru Georgea Bernarda Shawa azda najvýstižnejšie zviditeľňuje silu umenia. A neopakovateľných zážitkov, ktoré prinesú Bratislavské hudobné slávnosti. Stačí si vybrať – aj programová ponuka 51. ročníka slávností vážnej hudby je bohatá a umelecky kvalitná. Podrobný program nájdete aj na poslednej stránke našej prílohy.

Hudba nás obklopuje permanentne, často ju už ani nevnímame. Čas Bratislavských hudobných slávností je časom stretnutí, ktoré v človeku zanechajú čosi viac, ako len zvuk tónov zakliatych v notovej osnove.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Bratislavské hudobné slávnosti