Collegium Musicum sa vracia. Uvedie najmenej sedem koncertov

25.03.2009 07:43
Marián Varga
Marián Varga sa so skupinou Collegium Musicum vracia po 12 rokoch. Autor:

Naposledy vystúpilo Collegium Musicum na koncertných pódiách v roku 1997. A teraz je legendárna skupina zoskupená okolo klávesistu Mariána Vargu späť.

Naposledy vystúpilo Collegium Musicum na koncertných pódiách v roku 1997. A teraz je legendárna skupina zoskupená okolo klávesistu Mariána Vargu späť. Prvý koncert turné odohrá 30. marca v Dome umenia v Košiciach.

„Zachcelo sa nám vrátiť na pódiá a dohodli sme sa. V jednej chvíli sme usúdili, že by to nemuselo byť zlé,“ povedal basgitarista Fedor Frešo. A dodal, že skupina nepripravuje nový program. „Uvedieme staré, osvedčené veci,“ usmial sa.

Na koncertoch po Slovensku sa Collegium Musicum predstaví vo štvorčlennom zložení. Na klávesoch zahrá Marián Varga, na basgitare Fedor Frešo. Ako gitarista vystúpi František Griglák a bicie nástroje obslúži Martin Valihora. Mladý hráč, ktorý nahradil pôvodného bubeníka Dušana Hájeka, je jediným, kto v niektorej z pôvodných zostáv skupiny nepôsobil.

Collegium Musicum čerpalo z tvorivej atmosféry, ktorá sa na hudobnej scéne sústredila v 60. rokoch 20. storočia. Vzniklo v roku 1970, Varga ho založil po rozchode so skupinou Prúdy. Artrock, ktorý Collegium hralo, bol v 70. rokoch jedným z populárnych hudobných smerov. Vo svete s ním úspechy slávila napríklad kapela Pink Floyd.

Zvuk skupiny sa odvíjal od hammond organu, na ktorom hral Varga. So skupinou čoskoro uvádzal aj vlastné úpravy skladieb vážnej hudby. Slávna je napríklad nahrávka Hommage a J. S. Bach.

K šiestim koncertom, na ktorých Collegium Musicum vystúpi, treba pripočítať ešte jeden. Skupina sa predstaví aj v programe letného hudobného festivalu Pohoda, ktorý na letisku v Trenčíne zaznie 16. – 18. júla. A Fedor Frešo nevylučuje ani ďalšie vystúpenia. Ale o tých sa zatiaľ iba uvažuje či rokuje.

Kde a kedy vystúpi Collegium Musicum

Košice, Dom umenia: 30. marca o 19. h

Prešov, PKO Čierny Orol: 1. apríla o 19. h

Banská Bystrica, Dom kultúry: 2. apríla o 19. h

Žilina, Dom umenia Fatra:15. apríla o 19. h

Bratislava, Estrádna sála PKO: 16. apríla o 19. h

Nitra, Veľká sála divadla A. Bagara:19. apríla o 19. h

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk