„Dôvodom bola pravdepodobne nevôľa predchádzajúcich vedení zúčastňovať sa na tejto súťaži – možno podčiarknutá tým, že Slovensko na Eurosongu v minulosti nedosiahlo výraznejšie úspechy,“ povedal Martin Kontúr, manažér Jednotky STV pre vzťahy s verejnosťou. „Našu účasť berieme ako reprezentáciu krajiny v zahraničí. Preto si myslíme, že Slovensko na Eurovíziu patrí, rovnako ako patrí slovenská reprezentácia napríklad na olympijské hry,“ dodal.
Čítajte viac o štvrtkovom semifinále a výsledku slovenských účastníkov
Eurosong je spoločným projektom členských televízií Európskej vysielacej únie (EBU). Podľa programového riaditeľa Romana Liptáka Slovenská televízia na istý čas prerušila spoluprácu s úniou a nevstupovala do jej projektov. „Teraz sa do rodiny EBU vracia. Okrem Eurosongu, ktorý je z hľadiska publicity aj reprezentácie najviditeľnejší a najpopulárnejší, postupne vstupujeme aj do ďalších projektov,“ povedal Lipták.
Dôvodom návratu do súťaže bol podľa neho aj tlak zo strany nielen odbornej verejnosti, aby sa Slovensko na Eurosongu opäť zúčastnilo.
Katarína Hasprová súťažila v roku 1998 v Eurovision Song Contest s piesňou Modlitba. Skončila na 21. mieste. Marcel Palonder reprezentoval Slovensko v roku 1996 a s pesničkou Kým nás máš obsadil 18. miesto. A skupina Tublatanka si v roku 1994 s Nekonečnou piesňou vyspievala na Eurovízii v írskom Dubline 19. miesto.
Spevák Tublatanky Martin Ďurinda to nepovažoval za neúspech. „V priamom prenose nás videlo vyše 300 miliónov ľudí. Do Slovenskej televízie aj môjho P.O. Boxu prichádzalo množstvo listov z celej Európy, v ktorých sa vyskytli aj také perličky ako ponuky na sobáš,“ povedal Ďurinda.
Historicky prvým zástupcom Slovenska v súťaži bola skupina Elán. S pesničkou Amnestia na neveru sa v roku 1993 do finále nekvalifikovala.
Najznámejší víťazi súťaže
ABBA
Šťastie v pesničkovej súťaži Eurovízie skúsilo švédske kvarteto už v roku 1973. Neúspešne – Švédsko nakoniec reprezentovala iná skupina. O rok neskôr však ABBA Eurovíziu so skladbou Waterloo vyhrala a odštartovala tak svoju úspešnú kariéru.
Céline Dionová
Ponuku reprezentovať Švajčiarsko na cene Eurovízie dostala v roku 1988 Lenka Filipová. Režim jej však vystúpenie zakázal, a tak Švajčiarsko nakoniec zastupovala vtedy neznáma kanadská speváčka Céline Dionová s piesňou Ne partez pas sans moi.
Ruslana
Ukrajinská speváčka Ruslana vyhrala súťaž v roku 2004 s pesničkou Wild Dances. Z jej rovnomenného albumu sa už v tom čase na Ukrajine predalo takmer 200-tisíc kusov a pesnička sa dočkala napríklad aj vietnamskej coververzie.
Zaujímavosti z histórie súťaže
- Súťaž vznikla v roku 1956. Zo švajčiarskeho Lugana ju vtedy vysielali najmä rádiá. Prvým víťazom sa stala švajčiarska speváčka Lys Assia.
- Johny Logan vyhral súťaž tri razy. V rokoch 1980 a 1987 ako spevák reprezentujúci Írsko, v roku 1992 zase napísal víťaznú pieseň Lindy Martin Why Me.
- Írsko zvíťazilo 7 ráz, Luxembursko, Francúzsko a Veľká Británia 5 ráz, Švédsko a Holandsko 4 razy.
- V roku 1969 získali najvyšší počet bodov až štyri krajiny. Keďže neexistovalo pravidlo, ako postupovať, boli za víťaza označení súťažiaci zo Španielska, Veľkej Británie, Holandska aj Francúzska. To rozhnevalo porazené krajiny, pričom Rakúsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko a Portugalsko sa na protest v roku 1970 na súťaži nezúčastnili.
- Väčšinu súťažných piesní predniesli interpreti v angličtine. Piesne spievané po anglicky vyhrali 22 ráz, po francúzsky 14 ráz, po holandsky a hebrejsky 3 razy.
- Najznámejšou a najhranejšou piesňou, ktorá sa zúčastnila na Eurovízii, je skladba Domenica Modugna Nel Blu Di Pinto Di Blu, známa tiež ako Volare. Pieseň sa stala štandardným hitom a spievali ju aj Frank Sinatra, Cliff Richard, David Bowie a iní.