Desmod s Kalinkou očaril Terchovú. Zaspievali si aj folkloristi

Lepší návrat z dovolenky si skupina Desmod nemohla želať. Niektorí členovia si ešte nestihli ani vybaliť kufre a už stáli na pódiu.

01.09.2009 14:28
Mário Kuly Kolár Foto:
Spevák skupiny Desmod Mário Kuly Kolár si s členmi zboru Kalinka sadol skvelo.
debata

V Terchovej, kde sa odohralo prvé vystúpenie slovenskej rockovej kapely, spolu s ruským súborom Kalinka. „Myslel som si, že naše SymphoMusiq tour nič neprekoná. Ale stalo sa,“ tešil sa po skončení koncertu líder Desmodu Mário Kuly Kollár, ktorý si s Rusmi zaspieval desať slovenských a dve ruské pesničky.

Na rozdiel od Bratislavy, začal koncert v terchovskom amfiteátri už krátko po 17-tej hodine. Prednosť dostali Rusi, ktorí však boli na Slovensko pripravení. Keď po zhruba desiatich minútach začal jeden z muzikantov hrať na píšťalke známu slovenskú skladbu Macejko, z publika sa po prvý raz ozval zborový potlesk. Potom prišla na radu aj ďalšia slovenská „ľudová“ a Slováci sa už v potlesku nezastavili. Rusi spievali, hrali, tancovali a dokonca aj rapovali. Všetci išli na sto percent.

Slovenská kapela sa zatiaľ pripravovala v zákulisí. Po návrate z dovolenky si Kuly do Terchovej priviezol aj profesorku spevu. „Vrátil som sa z horúceho Chorvátska domov a bolo asi 16 stupňov. Okrem toho klimatizácia mi tiež neurobila dobre na hlasivky. Ale vďaka ľuďom som sa cítil výborne. Atmosféra tu bola neskutočná,“ povedal spevák, ktorý však napokon na pódiu odspieval všetko bez zaváhania.

Desmod odštartoval svoju časť večera rockovou skladbou Som na tebe závislý, ktorú spolu s Kulym spieval aj vo vojenských uniformách odetý súbor. Potom nasledovali ďalšie desmoďácke hitovky a zrazu prišla zmena – ruská Katuša, ktorú si Kuly zaspieval so svojimi ruskými kolegami. S národnou umelkyňou Ruskej federácie si zase strihol dueto Pár dní a pesničku Zhorí všetko čo mám so spevákom Serjožom. „Kameň úrazu“ ako líder Desmodu označil pesničku Kalinka nakoniec odspieval na jednotku. „Povedal by som to tak. V častiach, ktoré som spieval ja, som sa nepomýlil,“ dodal s úsmevom.

Túto známu skladbu si napokon vypýtalo publikum v Terchovej aj ako prídavok. Večer však ukončili domáci. Terchovská muzika, ku ktorej sa neskôr pridal ruský sólista so slovenskou ľudovkou Na kráľovej holi.

Členovia súboru Kalinka boli podľa organizátora koncertov Romana Hodoňa nadšení. „Sú hotoví v tom najlepšom slova zmysle. Verili, že to tu bude dobré, ale čo sa udialo…Povedali, že to bolo nadľudské,“ dodal. Na koncert do terchovského amfiteátru prišlo okolo šesť tisíc ľudí.

Desmod s Kalinkou zaspievajú spoločne už v utorok večer v Bratislave na Tyršovom nábreží. Vystúpenie sa začne o 20.00 hodine a vstup je voľný.

Spevák Mário Kuly Kolár (vľavo) s neterou...
Spevák Mário Kuly Kolár s ruskou speváčkou a...
+6Spevák Mário Kuly Kolár sa v zákulisí koncertu...
debata chyba