U2 hrali zadarmo v Berlíne, rúcali múry aj dvadsať rokov po...

Írska rocková skupina U2 vystúpila zdarma pred berlínskou Brandenburskou bránou.

06.11.2009 10:33
U2 Foto:
Osvetlená Brandenburská brána v Berlíne bola svedkom minikoncertu U2, ktorý sa konal pri príležitosti 20. výročia pádu Berlínskeho múru.
debata

Na viac ako polhodinovom koncerte zaznelo šesť piesní z piatich rôznych albumov. Pôvodne malo vystúpenie zahŕňať len štyri skladby. Na pódium nakoniec videli aj ľudia, ktorí nemali vstupenky.

Kapela si pripomenula vystúpením 20. výročie pádu Berlínskeho múru, ktorý stál v tesnej blízkosti symbolu nemeckej metropoly. Zároveň írski hudobníci navnadili priaznivcov popu a rocku na galavečer s odovzdávaním hudobných cien MTV v berlínskej O2 World Arene.

Slávni Íri v čele so spevákom Bonom pre minikoncert vybrali šesť hitov. „Berlin, du bist wunderbar,“ rozjasal Bono na úvod koncertu fanúšikov, ktorí skupine odpustili aj polhodinové oneskorenie.

Najskôr zaznela clivá One, potom posledný väčší hit Magnificent z aktuálneho albumu No line on horizon. Potom už poslucháčov do varu dostala hymnická Sunday Bloody Sunday, pri ktorej sa na pódiu objavil aj raper Jay-Z a hit dotvoril na vlastný obraz. Koncert uzavreli novšie skladby A beautiful day, Vertigo a Moment of surrender. Prídavku sa fanúšikovia nedočkali.

Úvodný megahit One pochádza z oceňovaného albumu Achtung Baby, ktorý U2 nahrala práve v Berlíne v roku 1990. Do dnešnej metropole jednotného Nemecka sa vtedy vydali presne na deň nemeckého znovuzjednotenia.

Celý štvrtkový koncert sprevádzali svetelné efekty a osvetľovači vo farebných svetlách vykúpali aj Brandenburskú bránu, pri ktorej pred dvadsiatimi rokmi Nemci oslavovali pád Berlínskeho múru.

V piatok mali hrať Bono, Adam Clayton, The Edge a Larry Mullen pre 10-tisíc šťastných fanúšikov, ktorí stihli počas troch hodín rozobrať vstupenky. Tí, ktorí chceli koncert sledovať z diaľky, mali mať smolu, pretože usporiadatelia improvizovaný koncertný areál ohradili dvojmetrovou bariérou. Tým si však vyslúžili kritiku miestnych médií, že to pripomína dobu, keď v Berlíne stál betónový múr.

Usporiadatelia nakoniec milo prekvapili, keď krátko pred štartom šou zábrany otvorili, na javisko videli aj zvedavci bez lístkov.

Bono Vox a Jay-Z si zaspievali spoločne.
Tisíce fanúšikov pozerajú smerom k...
+2Skladbu Sunday Bloody Sunday si zaspieval s...
debata chyba