Recenzia: Anita Soul - debut tak trochu bez duše

09.12.2009 07:25
Anita Soul
Anita Soul Autor:

Anita Soul sa na scéne slovenského šoubiznisu pohybuje už niekoľko rokov. Diváci a poslucháči ju poznajú vďaka programom ako Bailando či Hit storočia. Teraz vydáva debutový album. Je mladá, krásna, talentovaná a ambiciózna. Stačí to?

S desiatkou pesničiek vrátane intra pomohli speváčke najmä Peter Kollár (texty) a Eugen Vizváry (hudba), ktorý väčšinu skladieb aj produkoval. Anita Soul sa zároveň obklopila hviezdnou zostavou hudobníkov – na platni tak počuť za bubnami Martina Valihoru, basgitaristu Juraja Grigláka či saxofonistu Radovana Tarišku a ďalších. Album ponúka aj dve spolupráce s Tomim Popovičom – Chýbaš a Ja a Ty a takisto dueto s Marcelom Palonderom v jeho najväčšom hite Láska.

Práve o láske je väčšina pesničiek. Na platni sa miešajú popové, tanečné veci, ako napríklad vydarená chytľavá pesnička Bubble Popping so skladbami, ktoré znejú ako kulisa vystrihnutá z nejakého džezového klubu. A práve kulisa je problém.

Speváčky, ktoré v poslednom čase vo svete vtrhli na popové pole s hudbou so soulovými ingredienciami premiešanými s rhythmandbluesom, funkom alebo jemnou džezovou príchuťou a získali si celosvetové uznanie, majú niečo spoločné. Niečo, čím sa od masy ďalších odlišujú. Amy Winehouse, Joss Stone, waleský objav minulého roka Duffy či Norah Jones sú vďaka hlasovému prejavu, hudbe a celkovému imidžu zloženému z mnohých ingrediencií jednoducho identifikovateľné. Porovnávať ich so slovenskou debutantkou nie je náležité. Ide len o to, že všetky majú svojský výraz, ktorý Anite Soul chýba.

Debut Anity Soul je profesionálne nahratý a bez falošných tónov. Chýba však náboj a niečo, čo by kričalo: Toto som JA. Anita Soul! V piesni Bubble Popping spieva: My heart is beating your name, teda: Moje srdce búši tvoje meno. Niečo, čo by poslucháča rovnako chytilo za srdce, však debutu Anity Soul chýba.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

Anita Soul, EMI 2009

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk