Zomrel spevák Petr Muk. Špekuluje sa o samovražde

Spevák Petr Muk, ktorého hudobný svet pozná v spojitosti s pôsobením v kapelách Oceán a Shalom, ale aj vďaka sólovým projektom, nečakane zomrel vo veku 45 rokov.

24.05.2010 11:51 , aktualizované: 14:42
Petr Muk Foto:
Spevák Petr Muk.
debata

Muka našli v pondelok ráno v pražskom byte na Vinohradoch. Podľa nemenovaného zdroja, ktorý cituje server Blesk.cz, údajne spáchal samovraždu. Jeho producent a kamarát Oldřich Lichtenberg túto informáciu odmietol. „Bližšie informácie nemám, ale myslím si, že je predčasné špekulovať o samovražde,“ uviedol Lichtenberg. Podľa Blesku však pripustil, že Mukovou smrťou môže byť predávkovanie liekmi. „Ešte v piatok som s Petrom hovoril a odovzdával som mu vstupenky na koncert Kiss. Bol plný energie. V najbližších dňoch sa budem snažiť jeho rodine pomôcť, ako to len pôjde,“ citoval iDnes.cz producenta Lichtenberga.

Mukovu smrť potvrdila aj hovorkyňa pražskej záchrannej služby Jiřina Ernstová. „Áno, u tohto muža sme skutočne zasahovali, ale už sme mu nemohli pomôcť,“ uviedla. Podľa nej príčina smrti nie je zatiaľ známa, vec bude vyšetrovať polícia. „Žiadne ďalšie informácie nemôžeme poskytovať, rodina si to nepraje,“ zdôraznila Ernestová.

Speváčka Helena Vondráčková, ktorá sa o Mukovom úmrtí dozvedela na ceste do Opavy, uviedla: „S Petrom sme sa veľmi dobre poznali, často bol hosťom na mojich koncertoch. Vieme, že mal veľké psychické problémy. Som ale šokovaná, je to veľká katastrofa.“ Podobne zareagovala aj Monika Absolonová, ktorá s Mukom naposledy pracovala na muzikáli Mona Lisa. „Som v šoku, príde mi to ako nezmysel. Ak je táto správa pravdivá, potom celej jeho rodine želám úprimnú sústrasť. Neviem, čo k tomu viac povedať,“ vyhlásila Absolonová.

Muk o sebe hovorieval, že je melancholik a introvert. Zaujímal sa o filozofiu a ezotériku. Prešiel mnohými životnými zvratmi. Už devätnásť rokov trpel maniodepresívnou psychózou, ktorú dlho liečil. „Depresia vás môže priviesť k určitým skratovým krokom v živote. Ten najkrajnejší moment, ku ktorému človek môže dôjsť, je samovražda,“ uviedol v jednom z rozhovorov pre ČTK.

Spevák len pred pár dňami vydal svoj nový album V bludišti snů, reakcie hudobnej kritiky na jeho nový počin boli prevažne pozitívne. Podľa českého servera Novinky.cz, ktorý cituje z rozhovoru pre denník Právo, sa Muk chystal na júnový koncert Billyho Idola či kapely Gossip. Robil si plány do budúcnosti. Muk bol ženatý so Slovenkou Evou, s ktorou mal trojročnú dcérku Noemi. Z predchádzajúceho manželstva mal dve dospelé dcéry Michaelu a Šárku.

Petr Muk sa narodil 4. februára 1965 v Českom Krumlove. Jeho prvý kontakt s hudbou prišiel už v mladosti, hral na basgitaru a spieval v niekoľkých kapelách (najznámejšou sa stal punkový Dural). Skupinu Oceán, ktorá ho preslávila na oboch stranách česko-slovenskej hranice, založil v roku 1985 a pôsobil v nej osem rokov spoločne s Jánom a Dušanom Vozáryovcami, Petrom Kučerom a textárom Petrom Honsom.

Popri projekte Oceán predstavil Muk verejnosti aj formáciu Shalom. V roku 1992 získala kapela českú cenu Gramy ako Skupina roka a Muka ocenili v kategórii Spevák. Obe kapely sa zaradili k najúspešnejším v rámci českej hudobnej scény. Aj Oceán, aj Shalom predal v Česku a na Slovensku približne 300-tisíc hudobných nosičov. V roku 1997 sa Muk rozhodol vrhnúť na sólovú dráhu. Ani tá nezostala bez úspechu a odozvy. V roku 2002 a 2003 sa stal strieborným Slávikom, o rok neskôr získal ešte bronz.

Muk sa nevyhýbal ani muzikálom. Jeho účinkovanie sa spája s predstaveniami ako Rusalka, Johanka z Arku či Galileo.

debata chyba