Amfiteáter pod Kriváňom ožije festivalom Východná

Už o niekoľko dní ožije amfiteáter pod Kriváňom v obci Východná najväčším sviatkom folklóru na Slovensku. Napriek finančným škrtom, ktoré zasiahli aj 56. ročník Folklórneho festivalu Východná sa na ňom od piatka 2. júla do nedele 4. júla predstaví okolo 1 200 účinkujúcich zo Slovenska a hostia z Českej republiky - Břeclavan, Bulharska - Nevrokopski, Maďarska - Mátra Ördőgszekér (Čertovský rebriňák z Mátry) a zo Srbska, Vojvodiny - súbor Šafárik. Východná pritom nie je len o tradičnej hudbe, speve a tanci, ale prinesie i výtvarné umenie, ľudové remeslá a špeciality podtatranskej gastronómie.

24.06.2010 12:28
Lúčnica Foto:
Ilustračné foto
debata

Symbolické pozvanie na festival zahraničnými súbormi je pripravené už vo štvrtok 1. júla o 19:00 v Dome kultúry v Ružomberku. Živú pozvánku pripravia o deň neskôr od 15.00 na námestí pred radnicou v Liptovskom Mikuláši. Prvou z akcií, ktorá sa 2. júla uskutoční v dejisku festivalu vo Východnej bude o 16:45 pietna spomienka na významné osobnosti slovenského folklóru. Na tabuľkách symbolického cintorína v časti obecného cintorína vo Východnej pribudne k 26 tabuľkám ďalších deväť mien: Július Letňan, Ladislav Leng, Jozef Bakšay, Zora Bazovská, Pavol Tonkovič, Mikuláš Senko, Šarlota Kišová, Ján Jasenka a Elena Medvecká. Hudobné folklórne vystúpenia na hlavnej scéne amfiteátra otvorí o 19:00 program Žilinského samosprávneho kraja „Ako jedna rodina“, slávnostné otvorenie 56. ročníka – „Privítanka 2010“ je naplánované na 20:00. Cez víkendové dni sa prvé programy začnú už od 9:00 – 10:00. Bohatý festivalový seriál vystúpení aj sprievodného programu vyvrcholí v nedeľu 4. júla o 15:30 programom „Deti ako živé kvety zeme“ s podtitulom Krstiny pod Tatrami. V priamom prenose ho odvysiela Slovenská televízia na Dvojke.

Program má napriek úsporám potešiť každého a najmä tých, ktorí do amfiteátra pod Kriváňom prídu po prvý raz. Mnohí účinkujúci sa radšej vzdali časti honorárov, ako by mali odrieknuť svoju účasť. Viaceré scénické programy budú na festivale venované jubilujúcim folklórnym súborom Ekonóm, Šarišan, Kopaničiar, Liptov, PUĽS, Mladé srdcia. Vystúpi napríklad i populárne zoskupenie Karpatské chrbáty. Pripomenú si tiež 60. výročie Slovenskej filharmónie. Koncert filharmonikov „Hudba spod Tatier“ naplánovaný na sobotu 3. júla o 20:00 na hlavnej scéne je venovaný nedožitým 70. narodeninám osobnosti slovenského folklóru Svetozára Stračinu. Organizátori nezabúdajú ani na životné jubileá ďalších ľudí spätých s folklórom – etnológa Klimenta Ondrejku (80), Cyrila Zálešáka (90), či Hany Hulejovej (70).

Podľa programovej riaditeľky festivalu a námestníčky generálneho riaditeľa Národného osvetového centra Jany Liptákovej uzavrie tento ročník dramaturgickú trilógiu festivalu. Kým v roku 2008 bol nosným motívom zvon – srdce človeka a vlani to bola láska zavŕšená svadbou, ťažiskovou ideou 56. ročníka je pokračovanie veľkej partnerskej lásky narodením dieťaťa, krstinami a láskou v rodine.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy