Zrkadlom Zlatice Livorovej sú jej slávni žiaci

13.10.2010 07:00
Zlatica Livorová so svojimi žiakmi
Zlatica Livorová so svojimi žiakmi Autor:

Aj keď chýr o výnimočnom postavení slovenského speváckeho umenia vo svete je skôr floskulou, nájsť našich operných sólistov na plagátoch popredných scén nie je až takou vzácnosťou. Za každým menom treba okrem vrodených vlôh hľadať prácu učiteľa. Talent sa opotrebuje, ale výsledky techniky pretrvajú a zaručia dlhý umelecký život. Jednou z najvýraznejších osobností slovenskej vokálnej pedagogiky je jubilujúca Zlatica Livorová.

Slovenská filharmónia usporiadala pri tejto príležitosti koncert desiatky odchovancov jej speváckej triedy. Je to však iba zlomok absolventov obľúbenej profesorky. Paradoxne, len jedna z účinkujúcich je stálou sólistkou Opery SND, na doskách ktorej sa pondelkový večer odohral. Ďalší buď pravidelne hosťujú, alebo sú tvárami menej známymi.

Z tých, ktorých kariéra sa v súčasnosti rozvíja mimo Slovenska, boli príjemným prekvapením výkony Márie Porubčinovej a Lindy Ballovej. Prvá z nich v árii Amelie z Verdiho Maškarného bálu upozornila, že v nej zreje dramatický soprán s veľkým výrazovým nábojom a citom pre taliansku frázu.

Druhá, po opustení mezzosopránového odboru, upútala v árii Margherity z Boitovho Mefistofela voľným, v polohách vyváženým tónom s intenzívnou emocionalitou. Vrúcnou farbou okrúhleho sopránu a osobnostným šarmom vybavila kavatínu Noriny z Donizettiho opery Don Pasquale Lenka Máčiková. Vo virtuózne napísanom záverečnom ronde titulnej hrdinky z Rossiniho opery La Cenerentola potešila dispozíciou pre ozdobný spev, ale aj nevšedne krásnou hlbokou polohou, mezzosopranistka a sólistka Opery SND Terézia Kružliaková.

S najväčším počtom zahraničných hosťovaní sa môžu popýšiť „služobne“ staršie sopranistky Eva Jenisová a Andrea Danková. Zatiaľ čo Jenisová sa vrátila k jednej zo svojich prvých rolí, Dvořákovej Rusalke, Danková pristúpila k Pucciniho Tosce, ktorú na javisku zatiaľ nespievala. Okrem nich sa predstavili aj Andrea Dudášová a Marianna Hochelová-Sajková.

Muži zrejme tvoria medzi odchovancami Zlatice Livorovej menšinu. No barytonista Aleš Jenis v pôsobivo sformovanej árii Valentina z Gounodovho Fausta za najlepšími dámami určite kvalitou nezaostal. Otokar Klein v populárnej árii Rodolfa z Pucciniho Bohémy naznačil, do akých sfér by rád vplával so svojím lyrickým tenorom a bezproblémovým vysokým C. Slovenskú filharmóniu a Slovenský filharmonický zbor dirigoval pohotový Rastislav Štúr.

Zrkadlom pedagóga sú jeho žiaci. V pondelok vystavovali vysvedčenie svojej profesorke oni. S vyznamenaním.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk