Vydavateľstvo Slnko records oslavuje 10. výročie vzniku

12.02.2011 16:00
Katarína Koščová
Slnko Records vydáva aj Katarínu Koščovú. Autor:

Slovenské hudobné vydavateľstvo Slnko records, ktoré má pod palcom Shina zo skupiny Longital, dnes oslavuje 10. výročie vzniku. Hudobníčka dostala nápad na založenie vydavateľstva 11. februára 2001, keď odchádzala z jedného bratislavského podniku. Po prebdenej noci začala myšlienky premieňať na skutky. Počas desiatich rokov vyšlo v rámci Slnko records 41 pôvodných albumov.

Napriek tomu, že nielen na Slovensku, ale aj vo svete vládol v poslednom desaťročí trend klesajúcej predajnosti hudobných nahrávok, Slnko records sa podarilo tento trend zvrátiť. „U nás práve naopak vznikol trend rastúceho predaja. Od začiatku, keď sa predaj pohyboval v desiatkach, sme cez stovky prešli k tisíckam. Ako sa skupiny vyvíjali a stávali známejšími, predávali stále viac albumov,“ uviedla Shina v rozhovore pre agentúru SITA.

V katalógu vydavateľstva sú skupiny ako Longital, Dlhé diely, Noisecut, Živé kvety, Lublau, Kolowrat, Zuzana Homolová, Ján Boleslav Kladivo alebo Katarína Koščová. Z hľadiska dlhodobej predajnosti sú na vrchole Longital, Živé kvety a Katarína Koščová. Podľa Shiny všetkých interpretov spája fakt, že sa nehrajú na niečo, čo nie sú. „Majú v sebe niečo, čo mám v hudbe rada, výpoveď. Sú to navyše ľudia, s ktorými si rozumiem. Nehrajú sa na šoubiznis, ale robia hudbu,“ priblížila Shina.

V rámci virtuálnych osláv vydavateľstvo pripravilo špeciálnu akciu. Každý týždeň si budú môcť ľudia stiahnuť jeden album z katalógu zadarmo (alebo zaň zaplatiť 5 eur). Prvou nahrávkou z tejto ponuky je album September, ktorý vyšiel v jeseni 2001. Nahrala ho skupina Dlhé diely v zložení: Daniel Salontay, Shina, Martin Zajko a Ajdži Sabo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku