Vydarená párty s Prago Union

Košice privítali českú hiphopovú formáciu Prago Union s úsmevom. Na vyše dvojhodinové meškanie sú Košičania zvyknutí, a preto žiadne objekty vzduchom nelietali. Frontman pražskej kapely Kato, z minulosti známy pod menom Deph, otvoril stretnutie symbolickým Ántré, ktoré publikum prijalo s rukami hore.

28.03.2011 17:05
Prago Union Foto:
Prago Union
debata

Chlapci z Prago Union prišli výborne naladení. Ak sa človek obával nezrozumiteľného rapu, neistého speváka či kontroverzného hudobného výkonu, dočkal sa presného opaku. Prago Union si načisto omotala Košice okolo prsta už počas prvých taktov.

Katovi bolo skvele rozumieť, priam lepšie ako na albume, čo je skutočne úžasné vzhľadom na jeho dentálny stav. Svojím chlapčenským šarmom a bezzubým úsmevom vyvrátil tézy o dedkovi – veteránovi československého rapu a na prvé slovo si podmanil oči aj uši fanúšikov.

Texty z ostatného albumu Dezorient Express sú východu dobre známe, takže celý hodinový koncert mala hiphoperská skupina roka kvalitnú podporu. Prago Union totiž získala hudobnú cenu Anděl vo svojom žánri za rok 2010. Ak k tomu pridáme nielen pozitívne ohlasy z bohatej fanúšikovskej základne, ale aj pochvalné slová kritiky, treba uznať, že to Katovi a jeho kumpánom rozhodne vychádza.

Petr Fiala totiž nerozdáva bežne pochvaly typu – najlepší český album a texty posledných rokov. Ozaj, texty, tie má Kato skutočne „vymakané“. Slovné hračky a zvraty, na ktoré môže byť autor právom pyšný, sršia sebakritikou, iróniou, úprimnosťou, ale aj dôvtipom a humorom zároveň. Skvele vystihujú podstatu veci bez zbytočných vulgarizmov, čo je dôkaz, že vykričať pravdu do sveta sa dá aj obdivuhodne a inteligentne.

Vychvaľovanému albumu Dezorient Express sa v hudobných kruhoch prisudzuje prívlastok temný. Taký však koncert v Košiciach rozhodne nebol. Práve naopak, rezonoval pozitívnymi vibráciami na oboch stranách. Od začiatku do konca sa dvojici Kato a DJ Maro spolu so živou kapelou podarilo vytvoriť skutočne radostnú atmosféru. Ktovie, či za to mohol aj v médiách skloňovaný „oldskúlový“ zvuk, ktorý spomínaná nahrávka prináša.

Pri kapele Prago Union sa totiž nedá zatajiť ich prepojenie s populárnym Chaozzom, ktorý si odžil svoj komerčný úspech v 90. rokoch. Z neho totiž vzišiel práve Kato, v tých časoch Deph. Tak vtedy, ako aj v sobotu v Tabačke pôsobil žoviálne, neagresívne a pohodovo, čo sa pretavilo nielen do textov, ale aj do beatov a skrečov Praga Union. Životná dráma či skúsenosť je v odkaze síce zjavná, ale nijako pochmúrne nedopadla na košický hiphopový večer. Živá kapela v zostave bicie, basa, gitara a dychy dodala netradičnému muzikálnemu spojeniu len kladné emócie. Ľudia so širokými úsmevmi spievali a tancovali od prvého taktu po posledný.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy