Čokovoko - drsné a vtipné hovorené slovo z Brna

06.04.2011 12:00
Čokovoko patrí s textami typu "K smrti mi vadí...
Čokovoko patrí s textami typu "K smrti mi vadí / že i Karel Gott kadí" k najoriginálnejším skupinám v rámci bývalého Česko-Slovenska. Autor:

Hoci to tak občas môže znieť, nie je to prvoaprílový žart. Debutový album ženského "hiphopového" dua Čokovoko, ktorý vyšiel prvého apríla, iba hýri vtipmi. Často drsnými.

Brnianska skupina vo svojich textoch spája nespojiteľné. „Mám ráda lehkou kolu / po níž jdou kila dolů a Emila Zolu (…) Mám ráda podkožní tuk / a tu když zpívá Petr Muk,“ rapovali Adéla a Zuzana už v pesničke Mám ráda. Tá sa objavila na prvej nahrávke Čokovoko Best Of, ktorú skupina ponúkla pred tromi rokmi na stiahnutie zadarmo. Vďaka tomu sa z projektu pôvodne určeného pre zopár známych stal čoskoro internetový fenomén. Sama dvojica v jednom z rozhovorov priznala, že netušili, že sa ich pesničky budú šíriť „ako kedysi východonemecké porno“.

Na prvom oficiálnom albume Čokovoko nazvanom jednoducho Hudba sa dvojica spojila s Tominom Kelarom. Dievčatá sa postarali o texty, Kelar o hudbu. Elektronické podklady ozdobil napríklad slučkami s indickými motívmi, píšťalkami či samplami z nahrávok skupín ako Synkopy 61, Odvážní bobříci alebo Los Brňos. Časť ich trampskej pesničky album otvára a svojím textom predznamenáva, čo môže poslucháč očakávať: „S písničkou jdem světadíly / ušli jsme miliony mílí / a v každým městě máme štaci / zpíváme všem pro legraci – jako draci.“

Novinka Čokovoko obsahuje vrátane intra trinástku pesničiek a texty sa nesú v podobnom duchu ako v prípade predchádzajúcej kolekcie skladieb. Ponúkajú netradičné, často expresívne a vtipné spojenia a zamyslenia. Ako napríklad „Když jím guláš, zahýbám snad svíčkové?“ v pesničke Monogamie s trampským harmonikovým podmazom. Témy skladieb sú najrôznejšie. Je to napríklad samovražda s prekvapujúcou citáciou Lady karneval s drsne pozmeneným textom. Sú to vzťahy v Brne („Když mně bude chtít poznat zevnitř / tak mně vykuchá / nejsem v potravinovém řetezci výš / nežli kombucha), šťastie (To nejlepší ze sebe vydáš, když budeš zdrcená / jak oliva nebo jak Horáková Milena“), masturbácia alebo aj menštruácia („Na silonky se mi vylila půlka rudého jezera / za všechno může ta holčičí mezera“).

Čokovoko o sebe tvrdí, že je najsurovejšou a najznámejšou z hudobne nenadaných skupín v Brne. Ich rap (samy hovoria, že nerapujú, ale robia hovorené slovo) nie je dokonalý, čo však neškodí, skôr naopak, dodáva tvorbe akési „amatérske“ čaro. Navyše texty patria k najoriginálnejším a najzábavnejším v bývalom Česko-Slovensku. Posúdiť to môžete aj naživo. Svoje Co Češka, to muzikant tour odštartuje kapela 11. apríla v Nitre a zavíta aj do Bratislavy, Žiliny či Košíc.

Čokovoko – Co Češka, to muzikant tour
11. 4. Nitra
26. 4. Bratislava
27. 4. Žilina
28. 4. Košice
29. 4. Trenčín
30. 4. Senica

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku