Do osláv hudby sa po prvý raz zapája aj Slovensko

Predajne špecializované na nezávislú hudobnú produkciu dnes oslavujú.

16.04.2016 07:39
42record store day Foto:
Record Store Day tento rok pripadol na 16. apríla.
debata

Dôvodom na radosť je Record Store Day (RSD), sviatok pre milovníkov hudby, ktorý už deviaty rok tretiu aprílovú sobotu spája komunitu predajcov, ich zákazníkov i umelcov po celom svete. Viaceré vydavateľstvá a interpreti v tento deň vydávajú nové albumy či špeciálne reedície v limitovaných nákladoch. V RSD ide hlavne o podporu predaja fyzických nosičov hudby. Najväčší záujem je tradične o nahrávky na vinylových platniach, ktoré potešia hlavne zberateľov.

Do prvého ročníka RSD sa v roku 2008 zapojilo len niekoľko menších obchodíkov v USA a Anglicku. V súčasnosti sa fanúšikovská základňa tohto podujatia rozrástla na všetkých kontinentoch (okrem Antarktídy). Po minulé roky museli Slováci za podujatím cestovať do Prahy alebo Viedne. Tento rok sa do populárnej akcie premiérovo oficiálne zapája aj Slovensko.

Koncerty, autogramiády, burzy platní a, samozrejme, špeciálne hudobné nahrávky si v tento deň prichystali bratislavské obchody Wegart a e-shop Vinylové platne. Okrem iného ponúknu aj niekoľko titulov z oficiálnej RSD edície. Do predajne Wegartu dnes o 14.30 h zavíta aj Martin Burlas a Daniel Baláž z kapely Ospalý pohyb, aby uviedli piesne z nového albumu, ktorý vyjde v máji. Obchod Vinylové platne zase láka záujemcov od 10. h do Cafe Kút, kde sa okrem hlavného hosťa Laca Lučeniča predstaví aj skupina Le Payaco s vinylovou novinkou.

Do RSD sa neoficiálne zapája aj bratislavský ateliér Bavlna v úzkej spolupráci s vydavateľstvom Gergaz. V Cvernovke bude tento deň patriť koncertom, rozhovorom, ale nebudú chýbať ani hudobné nahrávky, ktoré sa už bežne kúpiť nedajú.

Celosvetový fenomén zvaný Record Store Day si medzičasom získal aj odporcov, ktorí tvrdia, že si akciu podchytili veľké značky, a ide tak proti svojej filozofii. Menší predajcovia, ktorí sa do RSD nezapájajú, zase tvrdia, že nezávislý hudobný trh by mal rásť počas celého roka, nielen v jeden deň. Pravdou však zostáva, že tento deň má vo svete tradíciu a všetky sprievodné akcie mu dodávajú punc výnimočnosti. Výrazný efekt jedného dňa môže spôsobiť aj to, že ľudia začnú obľúbených interpretov hľadať v kamenných obchodoch, a nie nelegálnou cestou na internete.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Record Store Day (RSD) #16. apríl