V speváckej súťaži Eurovízia triumfovala Ukrajinka Jamala

Víťazkou 61. ročníka Eurovision Song Contest, ktorý sa konal vo švédskom Štokholme, sa stala sa stala ukrajinská speváčka Jamala.

15.05.2016 08:53
Jamala Foto: ,
Ukrajinská speváčka Jamala zvíťazila v súťaži Eurovízia 2016 vo Švédsku.
debata (150)

Tridsaťdvaročná rodáčka z kirgizského mesta Oš triumfovala s piesňou 1944 o deportáciách krymských Tatárov počas vlády Josifa Stalina, ktorá získala v sobotňajšom finále 534 bodov. Išlo o súčet bodov od národných porôt a sms hlasovania televíznych divákov podľa nových pravidiel. Pre Ukrajinu je to druhé víťazstvo v tejto súťaži po triumfe speváčky Ruslany v roku 2004.

Na druhom mieste skončila austrálska speváčka kórejského pôvodu Dami Im s piesňou Sound Of Silence (511 bodov) pred tretím Rusom Sergejom Lazarevom so skladbou You Are The Only One (491 bodov). Pre Austráliu šlo po vlaňajšom hosťovaní už o druhú účasť.

Ukrajinská speváčka Jamala počas vystúpenia na... Foto: SITA/AP, Martin Meissner
Jamala Ukrajinská speváčka Jamala počas vystúpenia na súťaži Eurovízia 2016.

Celkovo sa do súťaže tento rok zapojilo 42 krajín, Slovensko sa však rovnako ako vlani nezúčastnilo. Do finále sa prebojovali zástupcovia 26 krajín vrátane Česka, Gabriela Gunčíková s piesňou I Stand (41 bodov) obsadila 25. priečku. Švédsko, ktoré obhajovalo vlaňajšie prvenstvo, skončilo vďaka spevákovi Fransovi a jeho skladbe If I Were Sorry (261 bodov) na piatom mieste.

Počas sobotňajšieho finále vystúpil aj americký spevák Justin Timberlake. Na budúci rok sa vďaka triumfu Jamaly, vlastným menom Susany Džamaladinovej, bude finále Eurovision Song Contest konať na Ukrajine.

Speváčka Jamala s trofejou Eurovízia 2016. Foto: SITA/AP, Maja Suslin
Jamala Speváčka Jamala s trofejou Eurovízia 2016.
150 debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #víťazstvo #Eurovízia #triumf #Jamala
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy