Recenzia: Leonard Cohen sa rozlúčil nádherným albumom

14.11.2016 09:06
30 Foto - Leonard Cohen
Jedna z posledných fotografií Leonarda Cohena, objavila sa na prebale jeho posledného albumu. Autor:

"Odišiel s vedomím, že sa mu podarilo dokončiť jednu zo svojich najlepších nahrávok." Citát Adama Cohena pôsobí ako z iného storočia, v ktorom bola posvätná sila hudby dôležitejšia ako jej komerčná atraktivita.

V takom svete žil osemdesiatdva rokov Leonard Cohen. Básnik, hudobník alebo sofistikovaný odborník na vnútorné prežívanie? Kanadský bard bol unikát, ktorý nemá prirodzeného nasledovníka. Rovnako ako Bowie, Prince alebo Lemmy Kilmister. Žijeme v ére odchádzajúcich ikon žánrov.

„Posledné slovo má hudba,“ to bolo pravidlo, ktorým sa po celý život riadil. You Want It Darker (Chceš to temnejšie). Názov posledného štúdiového albumu jedného z najdôležitejších pesničkárov všetkých čias napovedá, že toto lúčenie nebude banálne ani romantické. Leonard Cohen nahral v posledných mesiacoch svojho bohatého života nahrávku, ktorá sa bez akýchkoľvek pochýb stane legendárnou.

Deväť klenotov veľkého majstra piesne

„Hovorieval, že život je nádherná hra s príšerným tretím dejstvom.“ Adam Cohen prijal otcovu ponuku produkovať jeho hudobný epitaf s veľkým nadšením. Štyridsaťštyriročný pesničkár nikdy nekopíroval lyriku slávneho predka. Ich spoločná nahrávka aj preto pôsobí ako mimoriadne živý organizmus. Atmosféra, ktorú album You Want It Darker dostal po Cohenovom odchode, odhaľuje všetky karty.

Deväť skladieb, deväť klenotov. Majstra slova a hudobného minimalizmu nikdy nezaujímal „hitový“ potenciál jeho piesní. Na niektorých textoch preto pracoval aj niekoľko rokov. Výnimočný prístup k podstate skladby dokázal na sklonku svojho života dotiahnuť do fascinujúcej samozrejmosti. „Som pripravený, môj pane,“ spieva v titulnej You Want It Darker. Takto sa dokáže rozlúčiť iba skutočne autentický mysliteľ svojej generácie. „Nikdy som si skutočne nedokázal užiť status hudobnej hviezdy,“ vyhlásil v dokumente z polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia. V spomínanom období sa z neho na päť rokov stal budhistický mních. Leonard Cohen nikdy nepodliehal pravidlám hudobného biznisu. Napriek tomu zásadne ovplyvnil jeho vývoj.

„Pre mnohých z nás bol Leonard Cohen najlepším zo všetkých skladateľov. Absolútne jedinečný, nebolo možné ho napodobniť, akokoľvek sme sa snažili. Bude nám veľmi chýbať,“ dodal k odchodu svojho veľkého vzoru Nick Cave.

Posledná kapitola obdivuhodnej hudobnej cesty

Pieseň je mimoriadne intenzívnym nositeľom myšlienky. Ak do seba zapadnú všetky diely komplikovanej mozaiky slov, hudby a citlivej produkcie, poslucháč dostáva možnosť preniknúť až k duši samotného tvorcu. Leonard Cohen sa počas celej svojej kariéry snažil povedať viac. Práve preto mal kanadský hudobník také oddané publikum.

„Chcel by som mať zmluvu medzi tvojou a mojou láskou,“ spieva v odzbrojujúcej Treaty. Cohen bol majstrom svojej profesie. Na unikátnej poetike piesní s atribútmi zhudobnenej poézie pracoval viac ako päť desaťročí. „Opúšťam stôl, som mimo hry,“ spieva na svojom štrnástom štúdiovom albume. Nie je to patetické ani uplakané zbohom.

„Keď otáčam svoj chrbát diablovi, otáčam ho aj anjelovi,“ uzaviera s úsmevom hráča energickú On the Level. Cohenov hlas nepôsobí ani dva roky po osemdesiatke unavene. Akoby si šetril posledný veľký nádych na deviatku piesní, ktoré sú dôležitou kapitolou jeho hudobnej cesty.

„Radšej budem držať jazyk za zubami a zaujmem svoje miesto,“ spieva s nezameniteľne basovým hlasom v hypnotickej It Seemed the Better Way. Svetlo stráca svoju silu. Izbu v losangeleskom byte kanadského kronikára ľudskej duše pohltila tma. Leonard Cohen bol jedným z posledných veľkých poetov hudobných dejín. Pochodeň ostáva pri svojom nositeľovi. Niektoré zázraky sa nedajú zopakovať ani napodobniť. Ďakujeme.

Hodnotenie Pravdy

  • 5 hviezdičiek z 5
  • Leonard Cohen: You Want It Darker

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Leonard Cohe #You Want It Darker
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku