Program 52. ročníka najväčšieho sviatku vážnej hudby na Slovensku, ktorým bude žiť bratislavská Reduta do 4. decembra, ponúka ďalších dvadsaťjeden koncertov. Opusy slávnych skladateľov i diela, ktoré znejú z koncertných pódií skôr vzácne, budú prezentovať popredné zahraničné aj domáce orchestre, dirigenti a sólisti.
„Bratislavské hudobné slávnosti sú predovšetkým festival interpretov. Nešpecializuje sa na určité tvorivé obdobia alebo skladateľské osobnosti. Možno aj tým priťahuje i zahraničné publikum,“ spomenul Marián Lapšanský. „Z môjho pohľadu je každý koncert niečím výnimočný a každý má svoju kvalitu. Či už v tom, že prináša aj diela, ktoré počuť málokedy, alebo v tom, že ponúka výnimočné interpretačné výkony,“ pokračoval riaditeľ Slovenskej filharmónie, ktorá podujatie organizuje a zabezpečuje.
Tvorba slovenských skladateľov na BHS nikdy nechýbala. Keďže je Rok slovenskej hudby, ich dielam je vyhradený väčší priestor ako zvyčajne. Na koncertoch a v rámci koncipovaných programov zaznejú skladby viac ako dvoch desiatok domácich autorov všetkých generácií.
„Spomeniem v tejto súvislosti symfonickú tvorbu Bratislavčana Ernő von Dohnányiho, celkom neznámu, a pritom vrcholnú protestantskú tvorbu Jána Levoslava Bellu, málo hrávanú, ale ťažiskovú symfonickú tvorbu Alexandra Moyzesa, podobne neznámu vokálnu tvorbu Štefana Németha-Šamorínskeho, Jána Móryho či Ladislava Stančeka, alebo operu melodrámu Marka Piačeka,“ uviedol skladateľ a predseda festivalového výboru BHS Vladimír Godár.Po prvý raz príde na BHS Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam s dirigentom Semyonom Bychkovom. K telesu s takmer stotridsaťročnou tradíciou, v ktorom dnes pôsobí 120 hudobníkov z 25 krajín, sa v projekte Side by Side pridajú aj takmer dve desiatky talentovaných poslucháčov konzervatória a Vysokej školy múzických umení. Spoločne otvoria dnešný koncert predohrou k Weberovej opere Oberon. Festivalovú dramaturgiu ozvláštni hosťovanie Tatárskeho národného symfonického orchestra z hlavného mesta Tatárska Kazane s „aristokratom novej generácie ruských dirigentov“ Alexandrom Sladkovským.
Aj záverečný koncert bude patriť Slovenskej filharmónii. Pod taktovkou Jamesa Conlona so Slovenským filharmonických zborom a Bratislavským chlapčenským zborom vyvrcholí festival Vojnovým requiem Benjamina Brittena. Pôvodnú skladateľovu myšlienku medzinárodného obsadenia sólových partov, ktorá bola v čase studenej vojny začiatkom 60. rokov symbolom zmierenia, prevzal aj americký dirigent. Sólistami večera budú Tatiana Pavlovskaya, Toby Spence a Martin Gartner.
Vynikajúci interpreti, poprední svetoví dirigenti a výnimočné orchestre sľubujú nevšedné hudobné zážitky. V bohatej ponuke 52. ročníka BHS si môže vybrať „to svoje“ každý milovník vážnej hudby.