Doma dobre opäť pripomenie situáciu ľudí bez domova

Allstar Refjúdží Band, Vrbovskí víťazi a Swingless Jazz Ensemble s hosťami (Lasky, Vec a Michal Kaščák) zahrajú na treťom ročníku podujatia Doma dobre.

10.12.2016 14:00
Vrbovskí víťazi Foto:
Na 3. ročníku podujatia Doma dobre vystúpia aj Vrbovskí víťazi.
debata

V nedeľu 11. decembra budú v nízkoprahovej nocľahárni sv. Vincenta de Paul aj besedy na témy súvisiace s bezdomovectvom, ale aj narodeninová torta, keďže nocľaháreň oslavuje 10 rokov. Okrem skvelého zážitku odíde každý návštevník s malým spomienkovým predmetom. Vstup na koncert je bezplatný, váš dobrovoľný príspevok bude použitý na podporu a pomoc ľuďom bez domova.

Akcia sa začne v zrekonštruovanej časti budovy o jednej popoludní výstavou fotografií, ktorá mapuje 10 rokov organizácie Depaul Slovensko. Pokračovať bude premietaním filmov a videí o aktivitách neziskovky a o živote ľudí bez domova. Pomedzi jednotlivé koncerty budú diskusie ľudí, ktorí sa venujú problematike bezdomovectva.

Vo vstupnej hale zahrá o druhej kapela Swingless Jazz Ensemble, ktorú doplnia hostia Lasky, Vec a Michal Kaščák. Tento big band vznikol ešte v roku 1999 ako školský jazzový súbor, ktorý dáva šancu nádejným žiakom. V ich repertoári nájdete okrem tradičných big-bandových klasík i aranžmány latinsko-americkej hudby, muzikálových piesní či dokonca rockových hitov. 16 hudobníkov a speváčka sú zárukou plného a nabitého zvuku. „Ako najlepšie viem“ od Pary, „Branči Kováč“ od Veca, „Mäso“ od Lasicu a Filipa vo swingovej úprave a ďalšie lahôdky ponúknu Swingless Jazz Ensemble.

V roku 2000 založili bratia Jobusovci hudobno-pracovnú skupinu Vrbovskí víťazi. Tá je charakteristická používaním neštandardných, prevažne dychových, podomácky vyrábaných hudobných nástrojov ako VVujary, Hajzel, Ropovod Družba, Výtrub či Jreg. Univerzálny robotnícky priemyselný folklór oslavuje prácu v spisovnej vrbovčine. Na Pohode 2016 vítali po piatej ráno slnko. V nocľahárni zahrajú v čase, keď bude zapadať o 15:15.

V Allstar Refjúdží Band získava pojem world music doslovný význam. Túto živelnú kapelu totiž tvoria hudobníci rôznych národností, vierovyznaní i postojov. Skupina ponúka živelnú, sebaironickú a úprimnú reflexiu života v strednej Európe očami cudzincov. Kapela mieša kurdský folk a pop, akordeón východoeurópskeho štýlu, čínsku opernú a popovú hudbu, švajčiarske nápevy z hôr a kabaretov, dixieland, brass, rap a ďalšie žánre. Od doby svojho vzniku v roku 2008 hrali na najväčších festivaloch v Čechách a na Slovensku, ako aj v Pittsburghu, Varšave, Berlíne, Drážďanoch, Rotterdame, Haagu, Haarleme a mnohých ďalších mestách. Ľudia, ktorí museli svoj domov opustiť zahrajú ľuďom, ktorí domov nemajú, ako aj nám ostatným o 16:15.

Len v uliciach Bratislavy sa pohybuje okolo 4 000 ľudí bez domova. Služby nízkoprahovej nocľahárne využíva každoročne viac ako 1 000 ľudí. Pracovníci organizácie Depaul Slovensko sa starajú o to, aby ľuďom bez domova poskytli teplo, stravu a základné služby bez ohľadu na to, v akom stave prídu. Okrem iného tu dostanú hygienické potreby a v prípadne záujmu i sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce. Do nocľahárne sa dostanete spojmi 61 a 96, pričom od zastávky Fartuny si môžete prejsť cestu, ktorú si každý večer a ráno prejdú klienti nocľahárne.

Ako môžete pomôcť?

• Vstup na koncert je bezplatný, počas koncertu môžete venovať dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému pracovníci Depaul Slovensko zabezpečia ľuďom bez domova nocľah alebo jedlo
• Poslaním prázdnej SMS na číslo 827 podporíte prácu s ľuďmi bez domova sumou 3 €
• Prispieť môžete aj neobmedzene cez 10rokovdepaulslo­vensko.sk a dobrakrajina.sk
• Príspevkom v Depaul stánku – za čo dostanete pekné tričko, tašku, odznak, náramok

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #koncert #Doma dobre #Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul