Keď skupina Wham! prišla do Číny, všetci sa túžili vyblázniť

26.12.2016 16:56
1985 George Michael Obit
George Michael a Andrew Ridgeley počas koncertu v Pekingu v roku 1985. Autor:

Spevák George Michael bol jedným zo symbolov postupného otvárania sa ázijskej krajiny západným vplyvom.

Správa o smrti britskej popovej hviezdy Georgea Michaela zasiahla aj množstvo ľudí v Číne. Spevák tam bol jedným zo symbolov postupného otvárania sa tejto ázijskej krajiny západným vplyvom. Hudobné duo Wham!, ktorého členom bol okrem Georgea Michaela ešte Andrew Ridgeley, bolo prvou významnou západnou skupinou, ktorá po desiatkach rokov kultúrnej izolácie v Číne v roku 1985 zahrala.

Na lístky na prelomový koncert, ktorý sa konal v apríli 1985, na vtedy najväčšom štadióne v Pekingu, sa stáli niekoľkohodinové rady. A to aj napriek tomu, že mnoho záujemcov o vstupenky za 1,75 dolára o skupine Wham! nikdy nepočula. Na koncert prišlo okolo 15 tisíc ľudí.

Koncert britskej skupiny Číňanov ohromil. V krajine, v ktorej ľudia zväčša nosili oblečenie podobné šedivým uniformám z čias kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga, Michael a Ridgeley vystúpili na pódiu v bundách s ramennými vypchávkami a s odfarbenými vlasmi.

Ľudia
		si uctili speváka Georgea Michaela
		pred...
Ľudia si
		uctili speváka Georgea Michaela
		pred...
+3Ľudia si uctili
		speváka Georgea Michaela
		pred...

„Bolo to prvýkrát, čo do Číny prišla západná skupina, všetci sa chceli vyblázniť,“ povedal agentúre AP majiteľ reštaurácie Li Ťi, ktorý koncert videl ako 20-ročný. „Bolo tam ale toľko policajtov, že sa ľudia neodvážili,“ dodal. Niektorých návštevníkov, ktorí sa nechali hudbou uniesť, polícia zadržala.

Zľava:
		George Michael, Harvey Goldsmith,
		Bono,...
George
		Michael a Andrew Ridgeley počas
		koncertu...
+9Aretha Franklin a George
		Michael počas
		koncertu...

Manažér dua Wham!, Simon Napier-Bell, prehováral čínske úrady 18 mesiacov, než sa mu ich podarilo presvedčiť, aby dali súhlas na koncert. K úspechu nakoniec vraj viedlo tvrdenie, že im koncert západnej kapely pomôže prilákať do krajiny zahraničné investície. Koncert Georgea Michaela a Andrewa Ridgeleyho značne ovplyvnil čínskych hudobníkov, ktorí nikdy predtým nevideli nikoho na pódiu hrať na elektrickej gitare. Mnohí z hudobníkov sa až na základe zážitku z vystúpenia dua Wham! začali zaujímať o rock'n'roll.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Peking #George Michael
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku