Zomrel Zdeněk Macháček, bývalý šéfdirigent Divadla Nová scéna

10.01.2017 12:18
Zdeněk Macháček
Zdeněk Macháček naposledy oddirigoval slávnostný koncert k 70. výročiu Divadla Nová scéna. Autor: ,

V piatok 6. januára zomrel dirigent Zdeněk Macháček vo veku 88 rokov. Od roku 1957 do roku 1999 bol šéfdirigentom bratislavského Divadla Nová scéna a istý čas pôsobil aj ako umelecký vedúci spevohry.

Pod jeho taktovkou vznikli desiatky operetných a muzikálových titulov. Naposledy oddirigoval slávnostný koncert k 70. výročiu Divadla Nová scéna. Informovala o tom PR manažérka Divadla Nová scéna Zuzana Šebestová.

Zdeněk Macháček sa narodil 15. augusta 1928 v Brne a na brnianskom konzervatóriu študoval hru na husle a dirigovanie. V rokoch 1949 až 1953 bol členom brnianskej Štátnej filharmónie. Počas života absolvoval množstvo zahraničných vystúpení a do dejín slovenského spevoherného divadla sa zapísal mnohými inscenáciami. Vyše 40 rokov spolupracoval so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, ako aj s ďalšími veľkými hudobnými telesami – Slovenskou filharmóniou, Filharmóniou Košice, Slovenským národným divadlom, Štátnou operou v Banskej Bystrici či Štátnou operou v Košiciach.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #dirigent #Divadlo Nová scéna #Zdeněk Macháček #šéfdirigent
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku