Peter Lipa: Publikum je spolutvorcom kvalitného džezu

05.04.2017 14:00
Bill Laurance
Na jarných „džezákoch“ sa predstaví aj britský pianista a dvojnásobný držiteľ Grammy Bill Laurance. Autor:

Nielen bratislavská, ale aj slovenská džezová scéna zažila za poslednú dekádu výrazný posun vpred. Veľkú zásluhu na tom majú aj Jarné Bratislavské jazzové dni (BJD), ktoré tento rok oslavujú okrúhle desiate narodeniny.

Na pestrý hudobný program lákajú divákov do bratislavského Ateliéru Babylon v piatok 7. apríla. V rámci jedného večera sa publiku predstaví britský pianista Bill Laurance, kubánska a cappella formácia Vocal Sampling a mladá izraelská hudobníčka a speváčka Sivan Arbel.

Jarný jednodňový predskokan starších jesenných „džezákov“ prešiel za desať rokov existencie dramaturgickou obmenou. Podľa organizátora podujatia, speváka a hudobníka Petra Lipu na to mali vplyv dva hlavné faktory: „Prvý prichádza zvonku. Školy po celom svete chrlia nových a nových hudobníkov. Podstatné množstvo z nich má vlastné muzikantské myslenie a zároveň vie robiť hudbu, ktorá divákov upúta. Ďalší, vnútorný, faktor je zmena situácie v našom hlavnom meste. Pred desiatimi rokmi tu nebolo toľko usporiadateľov koncertov či festivalov, ako je teraz. A to sa netýkalo len Bratislavy, ale celého Slovenska. To je signál, ktorý treba sledovať a prispôsobovať sa mu.“

Dôvera v mladé talenty

Na novú taktiku prinášať divákom mladé, neopozerané mená stavili už minulý rok. Na jednom pódiu sa vtedy vystriedali Jacob Collier, Cory Henry a Kinga Głyk – všetci pod 30 rokov. „Medzi minulým a súčasným ročníkom je jeden silný spoločný menovateľ – sú to mladí, a veríme, že aj nádejní umelci,“ dodal na adresu účinkujúcich piatkového trojkoncertu.

Jedným z nich je aj vynikajúci britský pianista a dvojnásobný držiteľ ceny Grammy Bill Laurance, ktorý v stredu 5. apríla odohrá samostatný koncert aj v Žiline. Na jesenných BJD vystúpil so svojou domovskou formáciou Snarky Puppy už v roku 2015. Podľa Lipu má newyorská skupina vo svojich radoch mnoho tvorivých ľudí, preto si z nich môžu pokojne vyberať aj jednotlivcov: „Snarky Puppy neexistujú len ako celok. Niektorí z nich majú aj vlastné projekty. Zdá sa, že je to naozaj životaschopný kolektív. Minulý rok tu bol Cory Henry, tentoraz to bude Bill Laurance. Mapujeme ich po častiach.“

Bill Laurance - Swift

Čo sa týka neopozeraných prírastkov na scéne, chudobou vraj netrpí ani Slovensko. Zásluhu na tom má aj Pódium mladých talentov, na ktorom sa môžu mladí hudobníci predstaviť počas jesenných BJD. „Keby sme za posledných päť rokov urobili inventúru toho, kto všetko na pódiu hral, videli by sme, že niektorí urobili kariéru, iné skupiny zase nahrali platne… BJD boli možno prvým miestom, kde sa im podarilo zviditeľniť sa,“ tvrdí Lipa.

Minuloroční víťazi tejto scény, formácia Ľudové mladistvá kombinujúca prvky džezu a folklóru, sa však po účinkovaní v relácii Zem spieva stretli s kritickými ohlasmi divákov. Podľa Lipu ide o príliš obmedzujúci prístup: „Žiaľbohu, aj vo folklóre či v džeze sú takzvaní pravoverní poslucháči. Chcú čistý žáner a hotovo. Treba však hľadať kvalitu projektu a nie to, čo všetko sa v ňom mieša. Výsledný efekt má byť predovšetkým kvalitný, presvedčivý. To sú hlavné kritériá.“

Džez je aj o diváckej slobode

Prioritou BJD okrem zviditeľnenia mladých talentov stále zostáva najmä búranie pomyselných bariér medzi džezom a poslucháčom. „Ľudia majú problém s tým, že džez je náročný. Napríklad pri dlhších sólach divák stráca pozornosť, nadobúda pocit, že tomu nerozumie a hudbu prestáva vnímať emocionálne,“ myslí si Lipa, podľa ktorého sa kvalitný džez, naopak, snaží pozornosť diváka udržať. „Je dôležité hrať kvalitnú hudbu podľa svojich predstáv, no muzikant zároveň musí vedieť, že stojí pred publikom. Musí ho zaujať a primať k tomu, aby s ním hudbu prežívalo,“ dodáva.

Napriek tradičným argumentom o neprístupnosti džezovej hudby ide podľa jeho slov najmä o interakciu medzi publikom a hudobníkom či skupinou: „Džez nie je prejavom len muzikantskej, ale aj diváckej slobody. Ľudia do hudby vstupujú, tlieskajú po sólach, sú súčasťou koncertu… Niekedy si to možno ani neuvedomujú, ale ja často hovorím, že sú aj tvorcami jeho výslednej podoby. Podľa toho, ako diváci reagujú, hrajú aj muzikanti. Keď sú od prvej chvíle nadšení, muzikanti cítia veľkú zodpovednosť.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Lipa #Jarné Bratislavské Jazzové Dni #Snarky Puppy #Bill Laurance
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku