Prvý album Deža Ursinyho opäť vychádza na vinyle

Píše sa rok 1972. Po dlhých ťahaniciach dáva producent Hynek Žaličík dokopy kapelu, ktorá existuje iba na nahratie jediného albumu. Piateho júna sa v Prahe v Dejvickom štúdiu Supraphonu stretávajú Erno Šedivý a Vladimír Kulhánek (rytmika českej skupiny Flamengo) s Dežom Ursinym a Jaroslavom Filipom.

09.05.2017 09:00
Dežo Ursiny Foto:
Slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ, gitarista a spevák Dežo Ursiny.
debata (1)

Vďaka perfektnej príprave Ursinyho a Filipa, ktorí v tej dobe tvorili mimoriadne zohratý tandem, vzniká vzácny album naspievaný v angličtine. Celá spolupráca, ktorá končí 21. júna, sa nesie v nesmierne priateľskej a tvorivej atmosfére.

Pod textami je podpísaný vtedajší Ursinyho spolužiak z vysokej školy Juraj Lihosit. Obal platne šitý presne podľa Ursinyho predstáv realizuje ďalší Ursinyho kamarát Jozef Pernecký. Vzniká tak doslova a do písmena československý projekt kombinujúci to najlepšie z pražskej a bratislavskej dobovej scény, navyše na svetovej úrovni.

Keď spätne porovnávame svetovú art-rockovú produkciu z týchto rokov, zisťujeme že album v ničom nezaostáva. Naopak. Dá sa zaradiť medzi albumy vtedajších najväčších svetových hviezd ako Pink Floyd alebo King Krimson. Toto korunuje Lihositova angličtina, čo platni v období normalizácie spôsobovalo vážne problémy a zákazy, o to vzácnejšie a odvážnejšie tak pôsobí optikou dnešnej doby. O platni sa popísalo mnoho superlatívov a dodnes ostáva v československom dobovom kontexte neprekonanou.

Album vyšiel v dobe, keď sa komunistický režim snažil rock vytlačiť z verejného života. Prvé vydanie z roku 1973 nebolo určené na voľný predaj, bolo ponúknuté iba členom Gramofónového klubu, de facto sublabelu Supraphonu. Ďalšie edície, už v bežnej distribúcii, vydal Supraphon v rokoch 1975 a 1979.

Pozrite si o projekte viac

Tento rok uplynie 45. rokov od nahratia albumu a pri tejto príležitosti inicioval Ursinyho syn Jakub v spolupráci s Deadred / Starcastic Records a Vinyl-lab projekt, ktorý má oživiť príbeh Deža Ursinyho, postarať sa o reedície jeho albumov na vinyloch a vytvoriť reprezentatívny web o tejto neprehliadnuteľnej postave československej hud­by.

Náklady na takto ambiciózny projekt predstavovali veľkú výzvu. Organizátori projektu spojení v občianskom združení Provisorium sa rozhodli požiadať o pomoc s financovaním fanúšikov Deža Ursinyho prostredníctvom crowdfundingovej kampane Pomôž nám oživiť príbeh Deža Ursinyho.

Pôvodná nahrávka bola starostlivo remastrovaná v nemeckom štúdiu Pauler Acoustics. Redizajn pôvodného obalu si vzal na starosť syn jeho autora Samuel Pernecký. Reedícia obsahuje čierno-biely plagát, na druhej strane ktorého sú texty Juraja Lihosita. Tento raritný plagát sa v dobe svojho vzniku kvôli cenzúre k fanúšikom nedostal. Súčasťou vinylu je aj pohľadnica s nikdy nepublikovanou fotografiou a s kódom na stiahnutie albumu vo formáte MP3 či FLAC.

Súbežne s prípravou vydania platne sa začali práce na vytvorení stránky o Dežovom živote a tvorbe dezoursiny.rocks, ktorá bude spustená v máji 2017. V súčinnosti so sociálnymi sieťami bude stránka informovať o práci na ďalších reedíciách a jej súčasťou bude aj e-shop pre fanúšikov. Zatiaľ je možné vinyl Provisorium objednať prostredníctvom emailovej objednávky na dočasných stránkach dezoursiny.rocks. Vydanie albumu finančne podporil Fond na podporu umenia.

Dežo Ursiny
Dežo Ursiny bol slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ, gitarista a spevák. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom námetov a filmovej hudby. Jeho hudobná kariéra je úzko spätá s básnikom a jeho dvorným textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch. Bol zakladateľom hudobných skupín The Beatmen, The Soulmen, Provisorium a Burčiak. Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú, k jeho najznámejším filmovým dokumentom patria O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázninca a Času je málo a voda stúpa…

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dežo Ursiny #Jaro Filip #Jakub Ursiny #vinylová platňa #Provisorium