Pat Metheny dá Bratislave lekciu progresívneho džezu

Považujú ho za jedného z najlepších džezových gitaristov, a nie náhodou. Svoj inovatívny štýl, ktorý neskôr inšpiroval ďalšie generácie hudobníkov, postavil na nezameniteľnej fúzii tradičného džezu s prvkami rocku, klasiky, latinskoamerickej hudby či popu.

11.05.2017 09:00
Pat Metheny Foto: ,
Pat Metheny doteraz získal celkom 20 sošiek Grammy.
debata

Americký hudobník a skladateľ Pat Metheny (62) sa na scéne pohybuje už viac ako 40 rokov, na jednom mieste sa však nikdy dlho neohrial. Vždy ho lákalo experimentovanie a nové výzvy, o čom aj dnes svedčí jeho nabitý pracovný kalendár. Dlhoročné úsilie Martina Valihoru, riaditeľa One Day Jazz Festivalu, sa však napokon vyplatilo a Metheny v spoločnosti ďalších hudobníkov otvorí 12. mája v bratislavskom Istropolise jarnú edíciu festivalu.

„Jedna z vecí, v ktorej džez vždy exceloval, bolo tlmočenie súčasnej reality cez prizmu hudby,“ povedal Metheny pred rokmi denníku Guardian. „Môžete mať hudobníkov žijúcich štýlom tu a teraz, spontánne vyjadriť to, čím práve žijú. No je to nebezpečné teritórium. Znamená to, že veľa nespím a väčšinu času som veľmi frustrovaný.“ Aj keby sa však diváci na koncertoch akokoľvek snažili, pochmúrny výraz by na Methenyho tvári nenašli. Maximálne odovzdanie sa hudbe je niečo, čo si dobrovoľne zvolil už v mladom veku.

Už vo svojich štrnástich rokoch hrával Metheny po kluboch s tými najlepšími džezovými hudobníkmi. Práve prax bola pre nádejného samouka najlepším spôsobom, ako si vyvinúť vlastný štýl. Ten sa naplno prejavil v roku 1974, keď sa stal asistentom džezového vibrafonistu Garyho Burtona na slávnej hudobnej škole Berklee College of Music. V 19 rokoch sa tiež stal najmladším učiteľom, aký kedy na škole učil. O rok neskôr prišiel na svet jeho debutový album Bright Size Life, na ktorom spolupracoval aj basgitarista Jaco Pastorius.

Pat Metheny - As It Is (sólo)

„Keď som v roku 1975 spravil s Jacom Pastoriusom album Bright Size Life, získal zmiešané reakcie – od ,to je skutočne dobréʻ cez ,pekné alebo čo ja viemʻ až po ,nestojí to za ničʻ,“ priznal Metheny pre Gurdian. Dnes sa jeho debut pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepších džezových nahrávok. Počas svojej kariéry stihol okrem Pastoriusa spolupracovať s množstvom vyhlásených hudobníkov ako napríklad Steve Reich, Herbie Hancock či dokonca David Bowie.

Ako skladateľ dokáže zložiť hudbu nielen pre sólovú gitaru či malé súbory, ale aj veľké orchestre či dokonca balet. Metheny bol taktiež jedným z prvých džezových hudobníkov, ktorí povýšili syntetizátor na plnohodnotný hudobný nástroj. O jeho popularite a prínose do hudby svedčí aj 20 sošiek Grammy či viac ako 20 miliónov predaných nosičov. Zahanbiť sa však nedajú ani ďalší hostia bratislavského koncertu. Sprevádzať ho bude autor hudby k oscarovému filmu Birdman, bubeník Antonio Sanchez, mladá basgitaristka Linda Oh a pianista Gwilym Simcock.

Program festivalu One Day Jazz Festivalu bude pokračovať v polovici júna. Z hlavného mesta sa neskôr presunie aj do ďalších miest ako Žilina, Košice a Banská Štiavnica.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #One Day Jazz Festival #Martin Valihora #Pat Metheny #Antonio Sanchez