Po premiére koncom štyridsiatych rokov spôsobila nenapodobiteľná skladba doslova poplach. Niekoho môže zdvihnúť zo stoličky aj dnes. Je časťou voľného piesňového triptychu, ku skomponovaniu ktorého inšpirovala francúzskeho skladateľa romantická legenda o Tristanovi a Izolde. Fascinovala ho totiž – ako vo veľkej časti jeho tvorby – téma lásky, čo prekračuje hranice telesnej schránky a ľudského myslenia.
Do názvu znejúceho mystikou zakomponoval dve slová jedného z najstarších jazykov sveta – turanga a lila. Ich význam možno preložiť ako pieseň lásky, hymnus o živote, čase a smrti. Do vzdialených končín Ázie vedie poslucháčov aj rytmom indických rág. Efekt kozmických sfér zas vyvolávajú glisandá elektrizujúcich Martenotových vĺn. Elektronického nástroja, ktorý Messiaen ako jeden z prvých využil vo vážnej hudbe. V Bratislave sa jeho partu zhostí Valérie Hartmann-Claverie. Dialóg s Martenotovými vlnami bude viesť aj klavír, za ktorý si sadne Roger Muraro.
Symfóniu Turangalila, ktorá u nás nezaznela takmer tri desaťročia, uvedie rakúsky Tonkünstler-Orchester. Symfonický orchester, ktorý začal svoju históriu písať už začiatkom 20. storočia, si uvádzaním rôznych žánrov – napríklad aj džezu – a stabilným pôsobením na troch miestach permanentne udržiava kontakt so súčasnosťou. Na jeho čele bude stáť Yutaka Sado, jeden z najvýznamnejších japonských dirigentov generácie päťdesiatnikov, ktorého mentorom a dlhoročným spolupracovníkom bol Leonard Bernstein.
piatok 6. 10. 2017 o 19. h, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, účinkujú: Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Yutaka Sado – dirigent, Roger Muraro – klavír, Valérie Hartmann-Claverie – Martenotove vlny
Program: Olivier Messiaen Symfónia Turangalîla