Nomináciám na britské ceny BAFTA vládne Podoba vody

09.01.2018 14:00
The Shape of Water
V snímke The Shape of Water prerastie priateľstvo Elisy a vodného tvora do lásky. Autor:

Zoznamu kandidátov v 71. ročníku udeľovania cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) dominuje fantasy dráma Podoba vody, ktorá získala dvanásť nominácií.

O tri menej si na konto pripísali Tri billboardy kúsok za Ebbingom a Najtemnejšia hodina, osem ich majú Blade Runner 2049 a Dunkirk. Päť cien môže získať snímka Ja, Tonya, o štyri trofeje sa uchádzajú Daj mi tvoje meno a Niť z prízrakov, po dve nominácie majú snímky Film Stars Don’t Die in Liverpool, Lady Bird a Paddington 2.

Podoba vody môže dostať ceny v kategóriách Najlepší film, Réžia (Guillermo del Toro), Pôvodný scenár (Guillermo del Toro a Vanessa Taylor), Najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Sally Hawkins), Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Octavia Spencer), Pôvodná hudba (Alexandre Desplat), Kamera (Dan Laustsen), Výprava, Kostýmy, Zvuk, Strih a Špeciálne vizuálne efekty.

Snímka Tri billboardy kúsok za Ebbingom získala, rovnako ako Podoba vody, nominácie v kategóriách Najlepší film, Réžia (Martin McDonagh), Pôvodný scenár (Martin McDonagh), Najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Frances McDormand), Kamera (Ben Davis) a Strih. Okrem toho snímku nominovali v kategóriách Najlepší britský film a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Sam Rockwell, Woody Harrelson). Najtemnejšia hodina má nominácie v kategóriách Najlepší film, Najlepší britský film, Najlepší herec v hlavnej úlohe (Gary Oldman), Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Kristin Scott Thomas), Pôvodná hudba (Dario Marianelli), Kamera (Bruno Delbonnel), Výprava, Kostýmy a Masky.

Päticu snímok nominovaných na cenu pre najlepší film dopĺňajú Daj mi tvoje meno a Dunkirk. Najlepšími britskými filmami sa zas môžu stať aj The Death of Stalin, Na konci sveta, Lady Macbeth a Paddington 2. Cenu za réžiu môžu získať aj Denis Villeneuve (Blade Runner 2049), Luca Guadagnino (Daj mi tvoje meno) a Christopher Nolan (Dunkirk).

Okrem McDormand a Hawkins sú v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe nominované aj Annette Bening (Film Stars Don’t Die in Liverpool), Margot Robbie (Ja, Tonya) a Saoirse Ronan (Lady Bird). O cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe sa uchádzajú spolu s Oldmanom aj Daniel Day-Lewis (Niť z prízrakov), Daniel Kaluuya (Uteč), Jamie Bell (Film Stars Don’t Die in Liverpool) a Timothée Chalamet (Daj mi tvoje meno). Nominácie za mužské vedľajšie úlohy získali okrem Rockwella a Harrelsona aj Christopher Plummer (Všetky prachy sveta), Hugh Grant (Paddington 2) a Willem Dafoe (The Florida Project). V ženskej kategórii sú to spolu so Spencer a Scott Thomas aj Allison Janey (Ja, Tonya), Laurie Metcalf (Lady Bird) a Lesley Manville (Niť z prízrakov).

Cenu BAFTA pre najlepší film v inom ako anglickom jazyku môžu získať Elle, First They Killed My Father, Komorná, Bez lásky a Klient. Päticu nominovaných dokumentárnych filmov tvoria City of Ghosts, Nie som tvoj černoch, Icarus, Nepríjemná pravda 2 a Jane. O trofej pre najlepší animovaný film sa uchádzajú tri snímky – Coco, S láskou Vincent a Ja ako Tekvička.

Už minulý týždeň BAFTA predstavila nominácie na cenu v kategórii Rising Star. O trofej, ktorej víťaza ako jediného vyberá verejnosť, sa uchádzajú Američanka Tessa Thompson a jej krajan Timothée Chalamet, Angličania Josh O’Connor a Daniel Kaluuya a ich krajanka Florence Pugh.

Slávnostné odovzdávanie cien sa bude konať v nedeľu 18. februára v londýnskej Royal Albert Hall a moderovať ho bude Joanna Lumley.

Prehľad nominácií na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):

Najlepší film
Daj mi tvoje meno – Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
Najtemnejšia hodina – Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
Dunkirk – Christopher Nolan, Emma Thomas
Podoba vody – Guillermo del Toro, J. Miles Dale
Tri billboardy kúsok za Ebbingom – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Najlepší britský film
Najtemnejšia hodina – Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
The Death of Stalin – Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
Na konci sveta – Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
Lady Macbeth – William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
Paddington 2 – Paul King, David Heyman, Simon Farnaby
Tri billboardy kúsok za Ebbingom – Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme:
The Ghoul – Gareth Tunley (scenár/réžia/pro­dukcia), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (produkcia)
I am not a witch – Rungano Nyoni (scenár/réžia), Emily Morgan (produkcia)
Jawbone – Johnny Harris (scenár/produkcia), Thomas Napper (réžia)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (réžia)
Lady Macbeth – Alice Birch (scenár), William Oldroyd (réžia), Fodhla Cronin O’Reilly (produkcia)

Film v inom ako anglickom jazyku
Elle – Paul Verhoeven, Sa?d Ben Sa?d
First They Killed My Father – Angelina Jolie, Rithy Panh
Komorná – Park Chan-wook, Syd Lim
Bez lásky – Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
Klient – Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

Dokumentárny film
City of Ghosts – Matthew Heineman
Nie som tvoj černoch – Raoul Peck
Icarus -Bryan Fogel, Dan Cogan
Nepríjemná pravda 2 – Bonni Cohen, Jon Shenk
Jane – Brett Morgen

Animovaný film
Coco – Lee Unkrich, Darla K. Anderson
S láskou Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
Ja ako Tekvička – Claude Barras, Max Karli

Réžia
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Daj mi tvoje meno
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillerom del Toro – Podoba vody
Martin McDonagh – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Pôvodný scenár
Jordan Peele – Uteč
Steven Rogers – Ja, Tonya
Greta Gerwig – Lady Bird
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor – Podoba Vody
Martin McDonagh – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Adaptovaný scenár
James Ivory – Daj mi tvoje meno
Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider – The Death of Stalin
Matt Greenhalgh – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Aaron Sorkin – Molly a jej hra
Simon Farnaby, Paul King – Paddington 2

Najlepší herec v hlavnej úlohe
Daniel Day-Lewis – Niť z prízrakov
Daniel Kaluuya – Uteč
Gary Oldman – Najtemnejšia hodina
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet – Daj mi tvoje meno

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Margot Robbie – Ja, Tonya
Sally Hawkins – Podoba vody
Saoirse Ronan – Lady Bird

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Christpher Plummer – Všetky prachy sveta
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Allison Janney – Ja, Tonya
Kristin Scott Thomas – Najtemnejšia hodina
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Niť z prízrakov
Octavia Spencer – Podoba vody

Pôvodná hudba
Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer – Blade Runner 2049
Dario Marianelli – Najtemnejšia hodina
Hans Zimmer – Dunkirk
Jonny Greenwood – Niť z prízrakov
Alexandre Desplat – Podoba vody

Kamera
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Najtemnejšia hodina
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – Podoba vody
Ben Davis – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Strih
Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
Podoba vody – Sidney Wolinsky
Tri billboardy kúsok za Ebbingom – Jon Gregory

Výprava
Kráska a zviera – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Najtemnejšia hodina – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
Podoba vody – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Kostýmy
Kráska a zviera – Jacqueline Durran
Najtemnejšia hodina – Jacqueline Durran
Ja, Tonya – Jennifer Johnson
Niť z prízrakov – Mark Bridges
Podoba vody – Luis Sequeira

Zvuk
Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
Podoba vody – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
Star Wars: Poslední Jediovia – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Špeciálne vizuálne efekty
Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
Podoba vody – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: Poslední Jediovia – nominovaných zverejnia dodatočne
Vojna o planétu opíc – nominovaných zverejnia dodatočne

Masky
Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Najtemnejšia hodina – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
Ja, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Phillips
Wonder – Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Britský krátky animovaný film
Have Heart – Will Anderson
Mamoon – Ben Steer
Poles Apart – Paloma Baeza, Ser En Low

Britský krátky film
Aamir – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
Cowboy Dave – Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
Work – Aneil Karia, Scott O’Donnell
Wren Boys – Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

Ee Rising Star Award (v tejto kategórii hlasuje verejnosť)
Tessa Thompson
Timothée Chalamet
Josh O’Connor
Daniel Kaluuya
Florence Pugh

#Podoba vody #Guillermo del Toro #Ceny BAFTA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk