Pozdrav Slnku: Slnko Records prichádza so stým albumom

Slnko Records, jedno z najaktívnejších slovenských hudobných vydavateľstiev, sa vo februári pripravuje na dve zásadné udalosti. Prvou bude oslava jeho 17. narodenín a druhou vydanie jubilejného 100. albumu v poradí. Pri tomto úctyhodnom počte nosičov prichádza slovenský label s pozoruhodným konceptom kolaboratívnej nahrávky s názvom Pozdrav Slnku. Kapely z vydavateľstva na nej interpretujú skladby iných Slnko Records kapiel podľa svojho výberu, vytvárajú nevídané „superformácie“ aj úplne nové pesničky.

07.02.2018 09:00
debata
Album Pozdrav Slnku je ukážkou hudobnej... Foto: Shooty
Pozdrav Slnku Slnko records Album Pozdrav Slnku je ukážkou hudobnej identity a histórie vydavateľstva Slnko records.

Ako znie spolupráca Kataríny Málikovej s Katarziou či Ivany Mer s Tante Elze? Kto prespieval Deža Ursinyho, alebo ktorú Slnko kapelu a pesničku sa rozhodli zahrať Billy Barman, Archívny Chlapec a Bad Karma Boy? Tieto otázky a odpovede tvoria základnú ideu 100. albumu Slnko Records, ktorý v trinástich skladbách prezentuje nielen zaujímavé ,covery‘, ale aj úplne novú hudobnú tvorbu a kolaborácie. Pozdrav Slnku je tiež zaujímavou ukážkou hudobnej identity a histórie vydavateľstva so skladbami skupín, z ktorých niektoré už dnes neexistujú.

„Ďaleko to zašlo a rýchlo to ubehlo,“ hovorí Jana „Shina“ Lokšenincová, ktorá Slnko Records založila v roku 2001, aby dala priestor kvalitnej slovenskej hudbe, ktorá nezapadala do dramaturgickej vízie vtedajších rádií či veľkých vydavateľstiev. Od vlastnoručnej výroby albumov pre svoju vtedajšiu kapelu Dlhé diely a ďalších spriatelených hudobníkov, sa Slnko Records postupne prepracovalo medzi najrešpektovanejšie hudobné značky v Česko-Slovensku.

„Mám radosť, že sa to takto pekne celé udialo, že sme dospeli spoločnými silami k stovke, aj keď to nikto neplánoval a ja som to minimálne dvakrát chcela aj zabaliť,“ prezrádza Shina, hudobníčka s výborným citom na domáce objavy a debuty. Ako uviedla, pomerne dlho rozmýšľala, ktorému z pripravovaných albumov prideliť prelomové poradové číslo. Pomohol jej až nápad kolegu Ondreja Gečeho, ktorý sa vo vydavateľstve stará o online marketing a distribúciu. Ten prišiel s myšlienkou urobiť kompiláciu nových vecí tak, aby pripomenuli aj niečo z minulosti prostredníctvom coverov. Zvyšok už Slnko Records nechalo na interpretov, ktorí si sami vybrali, čo im najviac sadne a niektorí spravili aj nové pesničky.

Napríklad skupina Longital, v ktorej Shina spieva a hrá na basovú gitaru a sláky, nahrala pieseň Zámok v porceláne od Kolowratu, hlavne kvôli jej odkazu. „Nezáleží, do ktorých dverí si vkročil, koľko sĺz ti prúdom premyje oči. To jediné, čo nesmie nikdy skončiť, je láska,“ znejú záverečné slová pesničky.

„Páči sa mi, keď sa ľudia dokážu navzájom inšpirovať, podporovať, pomáhať si aj keď nejde práve o situáciu ohrozenia, kde je to nevyhnutné. Keď to robia tak nejako sami od seba, s radosťou. Muzikanti to robia často hlavne preto, že sa dokážu navzájom obohatiť a stvoriť spolu niečo, čo by každý sám nedal. No a aby niečo vzniklo, treba dať zadanie a deadline, to na umelcov funguje najlepšie,“ dodáva Shina.

Pozdrav Slnku vychádza 9. februára na CD, vo FLAC a MP3 formátoch, aj na streamovacích službách. O vizuálnu stránku albumu sa postaral Shooty v spolupráci s Michalom Heribanom. V booklete nájdete aj fotky všetkých formácií a projektov, ktoré od začiatku svojho fungovania Slnko Records vydalo. Šéfka vydavateľstva však nezabudne pripomenúť, že okrem kapiel, ktoré stvorili samotnú hudbu, je za celým procesom obrovské množstvo ľudí, ktorí sú neviditeľní: „Zvukoví majstri v štúdiách, grafici, tlačiarne, lisovne, distribútori a taktiež hudobní novinári a ľudia v rádiách, promotéri, organizátori koncertov a festivalov, frajeri, frajerky, rodiny, sponzori… a hudobní fanúšikovia, lebo vďaka tomu, že si hudbu kupovali a podporovali nás, sme tu a môžeme pokračovať. Ďakujeme.“

Zoznam skladieb Pozdrav Slnku (Album č. 100):

1. Archívny chlapec – Slnko je vo veži / Kolowrat
2. Katarzia – Beh / Korben Dallas
3. Hviezda – Túru túru tú / Med (feat. Ela Tolstová)
4. Sisa Féhér & Fehero Rocher – Pachoľa / Ivana Mer
5. Longital – Zámok v porceláne / Kolowrat (feat. Stanka Apfelová)
6. Billy Barman – Svitá / Noisecut
7. Jana Kirschner – Momentka na námestí (feat. Katarzia)
8. Živé kvety – Ranné správy / Dežo Ursiny (feat. Stanka Apfelová, Erik Horák)
9. Ivana Mer & Tante Elze – Domov
10. Nany Hudák & Soňa Horňáková – Biely havran
11. SRSŤ – Malá krajina (feat. Katarzia & Katarína Máliková)
12. Bad Karma Boy – Bratislava / Živé kvety
13. Schiaparelli Orchestra – Prievan

debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #Jana Kirschner #Slnko Records #Shina #Pocta slnku