Slovenská hudobná scéna má príležitosť zaujať vo svete

Takáto príležitosť na zviditeľnenie slovenskej hudobnej scény v zahraničí tu ešte nebola. Najprestížnejší európsky showcaseový festival Eurosonic po prvý raz zaostrí na talenty z Českej a Slovenskej republiky. V holandskom meste Groningen sa od 16. do 20. januára 2019 môže odprezentovať až deväť slovenských kapiel.

07.03.2018 09:00
Eurosonic Tolstoys Foto:
Tohtoročným zástupcom Slovenska na festivale Eurosonic bola kapela Tolstoys.
debata

Festival Eurosonic je už tradične miestom na objavovanie novej zaujímavej hudby. Každý rok zároveň kladie špeciálny dôraz na vybrané krajiny, čím chce zdôrazniť pestrosť a rozmanitosť hudby starého kontinentu. V jeho hľadáčiku sa tentoraz ocitli krajiny Česko a Slovensko, z ktorých každá môže vyslať na festival osem zástupcov. Ďalšiu miestenku môže Slovensko získať aj vďaka RTVS, ktorá má ako člen European Broadcasting Union možnosť odporučiť jedno meno.

Slovenskí umelci sa doteraz v holandskom Groningene objavovali len sporadicky. To, že sa tentoraz na festivale predstavia v takom hojnom počte, je podľa šéfa Pohody Michala Kaščáka výsledkom dlhoročnej snahy a lobingu mnohých ľudí z hudobného prostredia: „Okrem zástupcov festivalu Pohoda by som určite spomenul Tibora Holodu z Wilsonicu, iniciatívu LALA Slovak Music Export či ľudí, ktorí cestujú s kapelami, ako napríklad Táňa Lehocká z agentúry Real Something. Ďalšiu z kľúčových úloh zohralo aj Rádio_FM, ktoré sa snaží objavovať nové mená na slovenskej scéne a dávať im potrebný priestor.“

Prečo tu nehrajú slovenské kapely?

Pod slovkom lobing by si podľa Kaščáka verejnosť nemala predstavovať žiadne zákulisné machinácie, skôr maličkosti a hravé nápady, ktoré majú často ešte väčší zásah: „Jedným z našich nástrojov lobingu napríklad bolo, že sme spoločne so zástupcami festivalu Wilsonic pomenovali náš stolnofutbalový tím Why There Are No Slovak Artists Playing At Eurosonic? (Prečo na Eurosonicu nehrajú žiadne slovenské skupiny?) Tímy boli dva, naša otázka sa tak v obrovskej hale ozývala dookola. Neskôr za nami prišiel šéf Eurosonicu a povedal, že lepší názov tímu ešte nepočul.“

Ako však šéf Pohody zdôrazňuje, nič z toho by sa nepodarilo bez kvalitnej hudby: „Slovenská hudobná scéna urobila veľký krok vpred. Skvelá síce bola vždy, no teraz sa dokázala výrazne posunúť smerom k profesionalite. Celkovo sa oveľa viac začína venovať produkcii, pričom nemusí ísť ani o nahrávanie vo veľkých štúdiách, ale najmä o čas, ktorí hudobníci nahrávke venujú.“

Slovenská hudba sa na Eurosonicu nebude len počúvať, bude sa o nej aj hovoriť. Pevnou súčasťou festivalu sú totiž aj rôzne debaty, diskusie či aktivity v rámci celého mesta, ktoré môžu zahraničiu priblížiť slovenskú kultúru ako takú. Za najväčší európsky showcaseový festival však hovoria najmä výsledky. „Každá kapela, ktorá tam hrá, sa automaticky dostáva do ETEP-u (European Talent Exchange Programme), ktorý podporuje jej účasť na scénach rôznych krajín. Festival Eurosonic má zároveň výborné načasovanie. Práve v januári totiž rozhodujúce európske festivaly bookujú tento typ kapiel. Sú tam zároveň aj agenti, vydavatelia či médiá, takže je silno pokrytý hudobnými profesionálmi z celej Európy,“ priblížil Kaščák.

Príprava na prvom mieste

Po minulé roky Slovensko na festivale reprezentovali napríklad kapely Fallgrapp, Walter Schnitzelsson či The Ills. Tento rok to bola mladá dream-popová kapela Tolstoys. Podľa jej speváčky Ely Tolstovej išlo o úžasnú skúsenosť: „Uvedomili sme si, aká obrovská konkurencia tam vládne. Naozaj dôležitá je v tomto smere príprava. Kapela musí mať tiež plán do budúcna, pretože inak nie je pre bookerov až taká zaujímavá. Treba doniesť aj materiály, CD-čká, jednoducho niečo, čo im môže vložiť do ruky. Zároveň však treba vymyslieť nejaké lákadlo, aby ľudia na koncerty vôbec prišli. My sme rozdávali cukríky s dátumami a časmi, keď sme hrali. Nakoniec sa to podarilo a mali sme plno.“

Tlak krajín na to, aby sa mohli predstaviť v čo najväčšej možnej miere, je podľa Kaščáka na Eurosonicu obrovský: „Každá jedna scéna chce byť objavená, každá jedna scéna sa chce stať druhým Islandom. Myslím si, že Slovensko na to má, pretože naša scéna je originálna, zaujímavá a profesionálne posunutá na vyššiu úroveň.“ Jednou z jej najväčších devíz, aj oproti Českej republike, je však podľa jeho slov aj nadhľad: „Myslím si, že slovenská scéna je na tom momentálne lepšie. Neberieme sa tak vážne, a v tom by sme mali vytrvať. Snaha o stopercentnú profesionalitu zväzuje ruky. Nemôžete si dovoliť zavtipkovať, pomýliť sa, nemôžete si dovoliť takmer nič. To cítim práve pri niektorých českých kapelách, zahraničných tiež.“

Kapely sa môžu na Eurosonic prihlasovať cez online formulár na stránkach festivalu od 1. mája do 1. septembra 2018. Mená vybraných hudobníkov z Česka aj zo Slovenska budú známe počas festivalu Nouvelle Prague, ktorý sa uskutoční 2. až 3. novembra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Michal Kačšák #showcasový festival #Eurosonic #Tolstoys