Odhalili sochu Davida Bowieho, je prvá na svete

27.03.2018 05:00
David Bowie
Rok 2003 - David Bowie počas amerického "A Reality Tour," v Madison Square Garden. Autor: ,

Dielo, ktoré zobrazuje umelca a jeho viaceré alter egá, stojí na Market Square v anglickom meste Aylesbury.

Dielo Andrewa Sinclaira s názvom Earthly Messenger (v preklade Pozemský posol) zobrazuje umelca v jeho civilnej podobe z roku 2002, ako sa pozerá na viaceré svoje alter egá na čele s excentrickým Ziggym Stardustom, pričom z reproduktorov nad ním bude každú hodinu hrať niektorá z jeho piesní. Socha stojí na tamojšom Market Square, ktoré hudobník spomína v úvodnej piesni Five Years z albumu The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972). Skladby z tejto nahrávky po prvý raz predstavil práve počas koncertu v Aylesbury, kde takisto v premiére predviedol aj piesne z albumu Hunky Dory (1971). Sochu odhalil hudobník Howard Jones.

Earthly Messenger vznikol vďaka peniazom z grantov a verejnej zbierky, ktorú zorganizoval hudobný promotér David Stopps. V zbierke sa predvlani podarilo získať 100-tisíc libier.

Sochu odhalili len niekoľko dní po tom, ako spomínaný Stopps odštartoval petíciu za premenovanie Aylesbury na Aylesbowie. Stopps si chce takto uctiť umelcovo „silné spojenie“ s mestom v Buckinghamshire.

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako spomínaný The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či „Heroes“ (1977). Na konte má 26 sólových štúdioviek. Podarilo sa mu získať šesť Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, alebo šesť BRIT Awards, vrátane ceny za prínos britskej hudbe a BRITs Icon Award. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznam­nejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu. Zomrel 10. januára 2016 vo veku 69 rokov na rakovinu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#socha #David Bowie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku