V koži Johna Malkovicha sa skrýva aj duša symfonika

15.04.2018 12:00

Na filmovom plátne zvádzal ako skúsený casanova nevinnú Michelle Pfeifferovú, akčný trhák Con Air vďaka nemu získal brilantného „záporáka“ s chladnokrvnou mysľou, v surrealistickej komédii Spikea Jonzeho z roku 1999 si zase zahral sám seba.

Herec John Malkovich sa v Bratislave predstaví...
Herec John Malkovich sa v Bratislave predstaví ako recitátor. Autor: Viva Musica!

V koži Johna Malkovicha – amerického herca, režiséra a producenta – sa skrýva množstvo postáv a zdá sa, že rovnako dobre ako pred kamerou sa umelec cíti aj ako recitátor v sprievode symfonického orchestra. S projektom Rozprava o slepcoch vystúpi 6. júla v bratislavskej Starej tržnici v rámci otváracieho koncertu 14. ročníka festivalu Viva Musica!

Dielo, ktoré spája hudbu a hovorené slovo, vzniklo na motívy románu O hrdinoch a hroboch argentínskeho spisovateľa a aktivistu za ľudské práva Ernesta Sabata. John Malkovich sa zameral najmä na jednu časť knihy – kapitolu Rozprava o slepcoch. Ako rozprávač v nej odkrýva temné zákutia mysle Fernanda Vidala, paranoidnej postavy trpiacej bludmi, ktorá sa obáva moci „Sekty slepcov“ a ich ovládnutia sveta.

V mnohých ohľadoch aktuálny expresívny monológ na tému strachu, zla a paranoje je vložený do hudby Koncertu pre klavír a sláčiky ruského avantgardného skladateľa Alfreda Schnittkeho a vytvára s ňou pôsobivý dialóg. Ako Malkovich priznal ešte v roku 2015 pre The Hollywood Reporter, stať Rozprava o slepcoch je ideálnou voľbou k Schnittkeho hudbe, ktorá ho „v mnohých smeroch dostala aj ako paranoika“.

Hudobný projekt Rozprava o slepcoch uviedol John Malkovich po prvý raz pred troma rokmi v Soule, s prepájaním slova a klasickej hudby má však mnoho skúsenosti aj z iných podobných projektov. „Text dokáže hudbu posilniť,“ priznal pre webový server Interlude, „jedno však nedokáže, nedokáže jej čeliť. Skúsil som to raz a mal som pocit, že na mňa spadol dom.“ Ako dodal pre stránku Panorama.am, hudbu si musí vypočuť nespočetne ráz predtým, ako si definitívne vyberie text, ktorý k nej zapasuje: „Nemôžu spolu súperiť, text tam musí vkĺznuť. Zladiť text s hudbou je zložitá úloha. Obzvlášť v dielach, ako je aj toto, sa musíte snažiť, aby sa obe formy umenia navzájom dopĺňali.“

Na pódiu Starej tržnice vystúpi spolu s Malkovichom aj klaviristka ruského pôvodu Anastasya Terenkova a orchester I Solisti Aquilani pod taktovkou talianskeho dirigenta Alvisa Casellatiho. V prvej polovici koncertu zaznejú aj Komorná symfónia c mol, op. 110a Dmitrija Šostakoviča v úprave Rudolfa Barshaia (podľa Sláčikového kvarteta č. 8, op. 110) a Contrafactus pre flautu a sláčikový orchester súčasného talianskeho autora Giovanniho Sollimu so sólistom Massimom Mercellim. Festival Viva Musica! bude následne pokračovať na rôznych miestach Bratislavy až do 25. augusta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Viva Musica! #John Malkovich
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku