Na Viva Musica! opäť zavítajú huslistka Mari Samuelsen a Janoska Ensemble

23.04.2018 16:00
Janoska Ensemble foto Jano Horak
Členov Jánoška Ensemble považovali za zázračné deti. Autor:

Štvorica hudobníkov sa na festivale predstaví 12. júla s projektom From Bratislava to Hollywood, v rámci ktorého uvedú svetoznáme filmové melódie vo svojom originálnom 'Janoska štýle'.

Mari Samuelsen na Viva Musica! zahrá 2. augusta. Počas vystúpenia vo Veľkom evanjelickom kostole uvedie svoj nový projekt From Bach to Glass, v rámci ktorého vzdá hold nemeckému barokovému majstrovi Johannovi Sebastianovi Bachovi a americkému minimalistovi Philipovi Glassovi, ktorý na festivale vystúpil v roku 2015.

Festival otvorí 6. júla v Starej tržnici hollywoodsky herec John Malkovich, ktorý sa prihovorí publiku Rozpravou o slepcoch argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata. Na pódiu ho bude sprevádzať klaviristka Anastasya Terenkova a taliansky orchester I Solisti Aquilani pod taktovkou Alvisa Casellatiho. Okrem projektu Rozprava o slepcoch zaznejú v prvej polovici koncertu aj Šostakovičova Komorná symfónia op. 110a a Contrafactus pre flautu a sláčikový orchester Giovanniho Sollimu.

Huslistka Mari Samuelsen minulý rok očarila návštevníkov a návštevníčky Viva Musica! festivalu interpretáciou diel súčasných škandinávskych autorov z jej najnovšieho albumu Nordic Noir (2017) a rekompozíciou Vivaldiho Štyroch ročných období hudobného skladateľa Maxa Richtera. Samuelsen Koncertovala na prestížnych svetových pódiách vrátane Carnegie Hall, Theatre des Champs-Élysées v Paríži, berlínskeho Konzerthausu, Barbican Hall v Londýne, Hollywood Bowl v Los Angeles či v rámci Montreux Jazz Festival. Pravidelne spolupracuje s Maxom Richterom, viacerými súčasnými škandinávskymi a britskými autormi či renomovaným nemeckým VJ-om Philippom Geistom. Hrá na husliach ‚Duke of Edinburgh‘ Stradivarius z roku 1724.

Hudobné zoskupenie Janoska Ensemble založili v roku 2013 bratia Ondrej, Roman a František Jánoškovci spoločne so svojím švagrom Júliusom Darvasom. Ich hudba vychádza z klasickej hudby, ktorú nezameniteľným spôsobom – a la Janoska style – kombinujú s ďalšími hudobnými žánrami ako džez, pop, filmová hudba či world music. Do dnešného dňa vystúpili na pódiu legendárnej Carnegie Hall v New Yorku, v Seoul Arts Center v kórejskom Soule či v Čajkovského koncertnej sieni v Moskve a spolupracovali s mnohými umelcami nielen z oblasti klasickej hudby ako Anna Netrebko, José Carreras, Bobby McFerrin, Al Jarreau či Bireli Lagrene. Od vystúpenia na Viva Musica! festivale v roku 2015 absolvovali koncertné turné v Amerike aj v Ázii a vydali debutový album Janoska Style (2016), za ktorý získali zlatú platňu. Vo viedenskom Musikvereine nedávno uviedli v spolupráci s orchestrom Wiener Symphoniker vo svetovej premiére prvú časť Janoska Symphony s názvom Bratislava.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viva Musica! #Janoska štýle
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku